Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun Avrupa Birliği Zirvesi'nden çıkan finansal kararları referanduma götrüeceğini açıklamasına muhalefetin sert tepki göstermesinin ardından borç krizine dair endişelerin yeniden alevlenmesinden beslenen altın son üç günde ilk kez yükselişe geçti.

Külçe altının onsu yüzde 0.5 kadar artışla 1,724.05 dolara ulaşırken Singapur'da yerel saat ile 13.29'da 1,719.32 dolardan işlem gördü. Altın önceden doların kazançlarını genişletmesi ile yüzde 0.3 değer kaybetmişti. New York Comex'te aralık teslimli altın yüzde 0.3 artışla 1,720 dolara ulaştı.

"Riskli varlıklardan kaçşı görülürken fiziki alımlara yönelme olacaktır." diyen Citic Futures Co baş yatırım stratejisti Wang Xiaoli, "Kuvvetli bir dolar ise kazançları sınırlayacaktır." yorumunda bulundu.

G - 20 liderleri 3 - 4 kasım tarihlerinde Cannes'da borç krizini konuşmak için toplanmaya hazırlanırken Papandreou da son AB Zirvesinden çıkan kararları halkın oyuna sunmak istiyor. Euro, dolar karşısındaki kaybının üçüncü gününe girerken bölgenin yarın açıklanacak olan imalat sanayi endeksinde ekonomistler geçen iki ayın ardından bu ay da düşüş bekliyor.