Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-20 Zirvesi öncesi Avro Bölgesi borç krizini aşmak için yapılan toplantıda referanduma gitme kararı alan Yunanistan'a açıkça rest çekti.

Sarkozy, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile yapılan toplantıdan sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AB zirvesinde alınan kararlarla ilgili olarak Yunanistan'ın tutumuna açıklık getirmesini isteyen Sarkzoy, aksi takdirde, bu ülkenin ihtiyacı olan yardımların yapılmayacağı tehdidinde bulundu.

Sarkozy, ''Yunanistan'a yapılacak mali yardım ancak referandumdan sonra serbest bırakılabilir'' ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı, ''Biz AB dayanışma ruhu gereği, ortağımız Yunanistan'a yardım yapmaya hazırız, ancak onlar da kendi sorumluluklarını yerine getirsin'' diye konuştu.

Sarkozy, ''Yunanistan'ın, avro para biriminde kalıp kalmayacağına karar vermesi gerektiğini'' de söyledi.

Angela Merkel ise, ''Yunanistan'daki referandum sonucunun, bu ülkenin avro para biriminde kalıp kalmayacağı konusunda belirleyici olabileceği'' uyarısında bulundu.

Bu arada, Papandreu, basına yaptığı açıklamada, ülkesindeki referandumunu 4 veya 5 Aralık tarihlerinde yapılabileceğini ifade etti.

Dönem başkanı Fransa tarafından yapılan bir açıklamada ise Cannes'da yarın başlayacak G-20 Zirvesinde, borç krizini çözebilmek için euro Bölgesi ülkelerinin paralel bir toplantıda bir araya gelecekleri bildirildi.

Toplantı öncesi basının sorularını yanıtlayan Euro Bölgesi Başkanı Jean Claude Juncker, Yunanistan'ı üstü kapalı tehdit ederek, ''Biz geçen hafta euro bölgesindeki 17 ülke bir karar aldık. Bu karardan vazgeçilmesini kabul edemeyiz''diye konuştu.

Fransa Başbakanı Francois Fillon da, mecliste yaptığı konuşmada, ''Yunanlılar açık ve kesin bir şekilde avroda kalıp kalmak istemediklerini bize söylemeliler''diyerek, referandumda ''hayır'' oyu çıkması halinde, Yunanistan'ın avrodan çıkartılabileceği tehdidinde bulundu.

Yunanistan'ın, uygulaması gereken ''kemer sıkma'' politikalarıyla ilgili olarak referanduma gitme kararını eleştiren AB ülkeleri, Atina hükümetini AB zirvesindeki verdiği sözü mutlaka tutmasını istiyor.

IMF Başkanı Christine Lagarde da dün yaptığı açıklamada, Avro Bölgesi borç krizini aşılması için AB ülkelerinin geçen hafta zirvede kabul ettikleri planı kararlılıkla uygulamaların çağrısında bulundu.