Advertisement

Avrupa'daki borç krizine dikkat çeken Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty, krizin kötüleşmeye devam etmesi durumunda, Uluslararası Para Fonu'nun küresel kredi piyasalarındaki sıkışıklığı önlemek için daha fazla fon aktarmak zorunda kalabileceğini belirtti.

Dün Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumuna katılan Flaherty, maliye bakanlarının Euro Bölgesi'ndeki borç krizinde IMF'nin oynayacağı rolü tartıştıklarını söyledi.

"Biz IMF'nin daha fazla fonlama, daha fazla kaynak aktarımı yapmasından yanayız" ifadelerini kullanan Flaherty, ancak sorulması gereken sorunun bu kaynakların Avrupa için kullanılıp kullanılamayacağı olduğuna dikkat çekti.

Kanada, ABD ile Avrupa'nın borç krizini çözmek için yeterli finansal kaynağının bulunduğunu savunan tarafta yer alıyor. Yine de Flaherty, IMF'nin daha fazla destek teklifinde bulunabileceği ihtimalini seçeneklerin dışında tutmadı.

İtalyan tahvillerinin getirisi bu hafta, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarma paketlerine başvurduğu esnadaki faiz oranlarına ulaştı. Dünyanın en büyük üçüncü tahvil piyasasına sahip olan İtalya, Avrupa'nın kendi başına krizi önleyip önleyemeyeceğine yönelik tartışmaları hararetlendiriyor.

Avrupa'daki bu ülkelerin kendileri için yeterli kaynağı bulunduğunu savunan Kanada Maliye bakanı, bu ülkelerin kendi kaynaklarını tamamen krizi çözmek için kullanmaya kararlı olması durumunda, sorunlarını kendilerinin çözebileceğini söyledi.

Flaherty, "ancak böyle bir şey söyleyemem çünkü tüm bunlar sonuçların ne olacağına göre değişir" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Kasım 2011 Cuma, 16:06 Misafir çok yakında musluk açılacak ve petrol fışkıracaktır.turkiyenin ımf den alacagı kalmasada kaldı bile denebilir.bir bab edasıyla yaklaşıp cebimizdeki sekerleri almıştır.şeker bayramı mukaddes bir bayramdır.çocuklar şeker toplar.ımfyi buradaki yaşlı amcalara benzetebiliriz.saçları uzundur kupesi yok pantol kısa aklı yko.sevgiyle...