Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

(A.A) - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van'da meydana gelen 5.6 şiddetindeki depremin ardından enkaz altından 30 kişinin canlı kurtarıldığını belirterek, 22 kişinin ise hayatını kaybettiğini söyledi.

Kendilerine verilen bilgiye göre, şu ana kadar 30 kişinin enkazdan canlı ve yaralı olarak kurtarıldığını, bunlardan 3'ünün hastanede hayatını kaybettiğini bildiren Atalay, ''17'si yaralıydı geri kalan, kaybettiğimiz insan sayısı 22'dir. Hastanelerde ölen bu 3 kişi ile birlikte...'' diye konuştu.

Sağlıkla ilgili çalışmaların devam ettiği bilgisini de veren Atalay, yaralıların büyük oranda başta Ankara olmak üzere diğer illere de sevk edildiğini kaydetti. Sağlık ekiplerini 24 saat hazır tutulduğunun, bunun yanı sıra sevkler için de Sağlık Bakanlığı'na ait helikopter ambulansların da tutulduğunu bildirdi.

-Vatandaşlara çağrı-

''En küçük bir aksama olmamıştır. Van ilinde bir yandan artçılar devam ediyor. Dolayısıyla binalara girme durumu oldukça zor'' diyen Bakan Atalay, vatandaşlara, ''kesinlikle hasarlı binalara girmeleri'' çağrısında bulundu.

Bu çağrıyı başından beri yaptıklarına dile getiren Atalay, şöyle devam etti:

''Hep söyledik yine söylüyoruz. Bu durum daha fazla çadırkent, daha fazla çadır, daha fazla imkan. Bizim de çalışmamız zaten bu yönde. Dün ve bugün ciddi çadır sevkiyatı olmuş başka ülkelerden de taleplerimiz oldu. Dünden beri 3 yeni çadır kent tamamlanmak üzere, onun ortak alanları, donatıları üzerinde çalışıyoruz. Oralara vatandaşları almaya başlayacağız. Daha önceki 3 çadır kent tamamen doldu.

Ayrıca bugün yine karar verdik yarından itibaren 2 tane daha kuracağız. Yemek vesaire durumlarıyla ilgili de dün fırınlar az çalıştığı için biraz sıkıntı oldu ama aş evlerimiz sıcak yemek veriyor, bugün onlar da normaleşti.

Yardım yapacak vatandaşlarıma çağrı da bulunuyorum, hazır paketler içinde değişik gıdaların bulunduğu paketler gönderirlerse bundan memnun olacağız. Battaniye, soba, ısıtıcı gibi malzemeler gönderilirse Van'ın buna ihtiyacı var, vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum.''

Bir karar daha aldıklarını belirten Bakan Atalay, ''artçılar sürdükçe, uzmanlar da bir süre daha devam edecek diyor, tabii kış şartları ne kadar çadırkentler hazırlasanız da istediğiniz kadar rahat ettiremezsiniz, konteynırlar geliyor. Yeni bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz'' dedi.

Türkiye'nin değişik yerlerindeki bazı kamu kurumlarının sosyal tesisleri, misafirhanelerinin bulunduğunu anlatan Bakan Atalay, isteyen depremzedelerin buralarda konaklamasını sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.