Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İspanya'da muhalefetin 30 yıl aradan sonra ezici bir üstünlük ile başa gelmesinin yeni hükümetin borç sorununu çözeceğine dair iyimserlik getirmesi ile güvenli varlıklara talep kesilirken altın düşüşe geçti.

Spot altının onsu yüzde 0.6 kadar değer kaybederek 1,712.85 dolara gerilerken Melbourne'da ise yerel saat ile 15.02'de 1,723 dolar oldu. New York Comex'te ise aralık teslimli altının onsu yüzde 0.7 kayıpla 1,713.20 dolardan işlem gördü.

Halk Partisi'nin lideri Mariano Rajoy, İspanyolları ekonomik krize karşı birlik olmaya çağırdı. "Ekonomik krizden başka düşmanım yok" diyen Rajoy'un partisi İspanyol Parlamentosunda 350 koltuğun 186'sını aldı.

"İspanya'da yeni bir parti ile yeni bir sayfa açılmasının ardından altın biraz baskı altına girdi." diyen Sidney merkezli Commodity Broking Services Pty idari direktörü Jonathan Barratt, "Gerçekten çalışacaklar mı? Piyasa başaracaklarını düşünüyor ve altın da buna uygun olarak geriliyor." yorumunda bulundu.

Sosyalistler Avrupa'da ekonomik krizin ardından aşağı çekilen beşinci hükümet oldular. İrlanda ve Portekiz Başbakanlarının seçimle gönderilmelerinin ardından İtalya ve Yunanistan liderleri de yeni başbakanlar seçmek zorunda kaldı.

Yatırımcının hisse senetleri ve para birimlerinden kaçması sonucu külçe altın bu yıl yüzde 21 tırmanışla rallisini 11 yıla taşıdı. Altın 6 eylül tarihinde 1,921.15 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bloomberg verilerine göre ETF'deki altın varlıkları geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 artışla 2,339.97 metrik tona yükseldi.