Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Geçtiğimiz hafta Avrupa ile ilgili sorunların gölgelediği olumlu ABD ekonomik verilerinin ardından, hafta sonundan bu yana, ABD de moral bozucu haberlere daha duyarlı olan piyasalar, aradığı malzemeyi ABD bütçe kısıntısı görüşmelerinin tıkanma noktarına gelmesinden buldu.

Bütçe açığını azaltmaya ilişkin Demokrat ve Cumhuriyetçi komite üyeleri arasında uzun süredir çözülemeyen anlaşmazlık bir süredir kulak arkası edilirken, bugün komite üyelerinin bütçe açığını azaltmaya yönelik görüşmelerin başarısız olduğu yönünde açıklama yapacağı yönündeki haber ile konu piyasalar üzerinde baskı unsurlarından birisi oldu.

Avrupa'da borç krizinin yaratmış olduğu stresin devamına ek olarak bu haberin gelmesi risk iştahının küresel piyasalarda belirgin bir biçimde azaltırken, özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerinin ABD dolarına karşı değer kaybettiği görülüyor. USD/TL kuru ilk seansta 0,84 yükselişle 1,8415'e ulaştığı gözlenirken, kurdaki yükselişin kurun 50 günlük ortalamasını aştıktan sonra hızlandığı görüldü.

Rekabet Kurulu'nun 12 banka hakkında, mevduat ve kredi faizlerini belirlemede ortak hareket edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma başlatma kararı alması sonrası banka hisselerinde gözlenen satış hareketi, kurdaki yükseliş yönünü öğleden önce kararlı kılan gelişme oldu. Hatırlanacağı üzere, kurdaki yükselişi önlemek amacı ile Merkez Bankası geçtiğimiz haftanın ilk üç gününde 30 milyon USD satmış, Perşembe ve Cuma günlerinde de sırasıyla 50 milyon USD ve 70 milyon USD satarak satım miktarını artırmıştı.

Cihan Başkal
Bloomberg HT
Araştırma Bölümü
cbaskal@bloomberght.com