Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İran, ülkesinin deniz tatbikatı nedeniyle Basra Körfezi'nden ayrılan ABD'ye ait uçak gemisinin, bölgeye dönmemesi gerektiğini bildirdi.

Fars Haber Ajansının haberine göre İran Silahlı Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Ataullah Salihi, ''Velayet 90'' adlı deniz tatbikatına ilişkin bir törende yaptığı konuşmada İran'ın deniz tatbikatı sırasında Basra Körfezi'ni terk ederek Umman Denizi'ne giden ABD uçak gemisinin dönmemesini istedi.

''Biz, mantıksız hiçbir işin peşinde olmadık, ama her türlü tehdide karşı da hazırız'' diyen Salihi, ''Bu geminin, Basra Körfezi'ndeki eski yerine dönmemesi için tavsiye ve uyarıda bulunuyoruz. Uyarımızı tekrar etme alışkanlığımız yok, sadece bir kez uyarırız'' ifadesini kullandı.

ABD uçak gemisinin, tatbikat sırasında Hürmüz Boğazı'nı geçerek Umman Denizi'nde demir attığını belirten Salihi, uyarıyla yetinmeyeceklerini söyledi.

Tümgeneral Salihi, 10 gün süren deniz tatbikatının saldırı amaçlı olmadığını, İran ve İslam ülkelerinin menfaatlerini koruma amaçlı olduğunu belirtti.

İran Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğamiral Mahmud Musevi de karadan ve denizden gönderilen "Kadir" ve "Nur" adlı uzun menzilli iki füze denemesinin ardından basına yaptığı açıklamada ülke menfatine zarar vermek isteyecek herhangi bir girişime "karşılıklı tedbir" uygulanacağını vurguladı.