Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Devlet destekli özel toplum araştırmaları şirketinin anketine göre, Çinlilerin en çok enflasyondan kaygılandığı ortaya çıktı.

Merkezi Pekin'de bulunan Meylandı şirketinin 18 şehirde yaptığı araştırmada özellikle konut fiyatlarındaki artışın Çinlileri endişelendirdiği ve ikinci kaygının da sağlık giderleri olduğu kaydediliyor.

Pekin Üniversitesi'nden sosyoloji profesörü Lu Ciehua yaptığı değerlendirmede, ''Çinliler için daire sahibi olmak, çok önemli bir kavram olan 'aile' kurumunun yapılandığı yer olması dolasıyla çok büyük önem taşıyor. Çin'de yeni evlenen gençler, mutlaka yeni bir ev sahibi olup içinde kendi ailelerini kurmak istiyor. Dolayısıyla daire fiyatları Çinliler için en çok ilgi duyulan konuların başında gelmeye devam edecektir'' dedi.

Aylık geliri 2000 yüenin (600 TL) altında olan düşük gelirli kesimin yüzde 92'sinin enflasyon ve sağlık giderleri gibi problemlerin baskısını üzerinde hissettiği bildirildi.

Araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise Çinlilerin yüzde 90'ı 2012'de toplum refahının artacağını düşünüyor olması. Bununla birlikte katılımcıların yüzde 80'i de gelir de artışı bekliyor.

Şinhua ajansının haberine göre 20 yaşın üzerindeki 3620 kişiye ulaşılarak yapılan araştırmada Çinlilerin 2012'den ''umutlu'' olduğu kaydedildi.

Ayrıca yüzde 86'lık kesimin harcamalarını kısmayacağı ifade ediliyor.