Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ADP İşveren Hizmetleri'nin raporuna göre, ABD'de özel sektör istihdamı Aralık ayında beklentinin üzerinde artış kaydederek, ABD işgücü piyasasının 2012'de hızlanarak girdiğinin sinyalini verdi.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de özel sektör istihdamı 325 bin artış kaydederek, Bloomberg'in en yüksek tahmininin de üzerinde geldi. Bir önceki ayki istihdam artışı da 204 bine revize edildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahminine göre, özel sektör istihdamında 178 bin kişilik artış bekleniyor. İstihdamdaki artış, ABD ekonomisinin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamalarındaki kazançları destekleyebilir.

Ekonomistler, ABD'de Çalışma Bakanlığı tarafından yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdamın 150 bin kişilik artış kaydetmesini bekliyor. Yarın açıklanacak rakamların yüzde 8.7'lerde seyreden işsizlik oranını düşürmeye yeterli olmayacağı tahmin ediliyor.

Bunun arkasında sürdürülebilir bir talebin olduğunu ve bunun da genellikle iş verenleri istihdamı artırmaya teşvik ettiğini belirten New York'taki Credit Suisse'in ekonomistlerinden Jonathan Basile, iyi haberlerin arttığını, bunun da istihdamdaki artışı desteklediğini söyledi.