Advertisement

Para piyasalarının sıkıntıda olduğu Avrupa Birliği ülkesi Macaristan'da halk, parasını komşu ülke Avusturya'ya kaçırıyor.

Macaristan'da yayımlanan ekonomi gazeteleri, ülkede para piyasalarında yaşanan panikten korkan Macar halkının parasını Avusturya bankalarına yatırmak için harekete geçtiğini, Avusturya bankalarının ise yaşanan izdiham nedeniyle Macar müşterilere 2 hafta sonrasına randevu verebildiğini yazdı.

Paralarını Avusturya'ya götürmek isteyen bazı Macarların gazetelere yaptığı açıklamalarda, Macaristan'daki banka sektörüne güvenmediklerini bu nedenle paralarını Avusturya'ya götürmek istediklerini belirtti.

Macar ekonomi gazeteleri ülke parası forintten büyük kaçış olduğunu, hafta başından bu yana forintin Döviz karşısında yüzde 2 değer kaybettiğini, ancak tüm bu yaşan paniğe rağmen Macaristan Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin 38 milyar euro civarında olduğunu yazdı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ocak 2012 Pazar, 11:30 Misafir sen ülkene çokmu güveniyorsun ? sanki herkezin ülkesini seçme ve değiştirme fırsatı varmış gibi.... nerde yaşadığını düşünüyorsun sen.. ve who do you think you are... peh.
07 Ocak 2012 Cumartesi, 23:21 Misafir hiç hoş bir şey değil insanlar ülkelerine güvenmiyorsa nden orda yaşıyor ozaman