Advertisement

Dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking'in 70. yaşına basması onuruna öğretim üyeliğini yaptığı Cambridge Üniversitesinde konferans düzenlendi.

''Evrenin Durumu'' adlı konferansa, sağlık durumunun el vermemesi nedeniyle bizzat katılamamasına karşın, toplantıyı internet üzerinden yapılan canlı yayınla izleyen Hawking, gönderdiği konuşma kaydıyla da konferansta kendisini görmeyi ümit eden dinleyicileriyle buluştu.

Konuşma kaydında, gezegenler arası seyahatin mutlaka gerçekleştirilmesinin insanlık için büyük önem taşıdığını savunan Hawking, yaşadığı gezegenin dışına yayılamaması durumunda insanoğlunu zorlu bir geleceğin beklediğini ileri sürdü.

''Aşağıya ayaklarınıza değil, gökyüzüne bakmayı aklınızda bulundurun. Gördüğünüzün anlamını kavramaya çalışın ve evreni neyin yarattığını merak edin. İlgili olun'' diye konuşan Hawking, ''Yaşadığımız bu narin gezegenin ötesine gitmeyi başaramamamız durumunda bir bin yıl daha daha hayatta kalacağımızı sanmıyorum'' dedi.

21 yaşındayken tedavisi olmayan "Amyotrofik lateral skleroz (ALS)" adlı sinir hastalığına yakalanan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Hawking'in birkaç yıl içinde öleceği tahmin edilmişti. Bu hastalıkla yaklaşık 50 yıldır mücadele eden matematik ve fizik profesörü Hawking, "Zamanın Kısa Tarihi" gibi çok sayıda önemli esere imza attı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ocak 2012 Pazartesi, 03:55 Misafir değerli fizikçi stephen hawking doğru söylüyor fakat eksik bilgi veriyor. dünyanin yaşanamaz hale gelmesinde en çok payi olan ülkelere ve milletlere bir mesaj vermesi gerekmezmiydi ?
19 Ocak 2012 Perşembe, 21:59 Misafir ey gidi insanlar ey - bir kiyamet oldu da nuh gemisi yaratildi da, insanlik yine kurtarildi- o gun belki yine gelecek ve bu adamcagiza kulak vermeyen, saygi dahi gostermeyenler bekleyecek yine biri gelsin boyle bir gemi yapsin da kurtulalim.ne dersiniz ....adam hakli dusunun....
09 Ocak 2012 Pazartesi, 14:50 Misafir segili hawking, kıyamet günü gelip çattığında bu durum sadece dünyayı değil bütün evreni ve gezegenleri etkisi altına alacak. sen hala nerdesin kardeşim.