Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İran petrolüne karşı uygulanacak ambargo konusunu Avrupa'nın askıya alması ile stok sıkıntısı endişesi gevşerken petrol ise düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Morgan Stanley ise petrolün görünümünü  "amansız" olarak tanımladı.

Alman ve Fransız liderlerin euroyu kurtarmak adına gerçekleştirecekleri bugünkü toplantının öncesinde petrol vadelileri yüzde 0.7 kadar düşüş kaydetti.  ABD Genel Kurmay Başkanı Martin Dempsey iran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması halinde yeniden açmak için harekete geçeceklerini açıkalrken İran ise hem kara da hem de denizde tatbikat üstüne tatbikat düzenliyor. Avrupa, İran petrolüne uygulanacak ambargoyu bekletirken İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ise yeni müttefikler için Güney Amerika ziyaretine başladı. Morgan Stanley ise emtia için yaptığı anlizde petroldeki düşüş trendinin önümüzdeki aylarda zayıflarken petrolün emtianın yükselişine öncülük edeceğini açıkladı.

"Burada piyasa için önemli olan iki faktör var." diyen Sidney'deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner,"Avrupa'dan gelen ekonomik hareketliliğin eriyor olması ve İran üstünden yükselen tansiyon bizi endişelendiriyor. Herhangi bir olası rahatsızlığı dikkate almak gerekiyor. Çünkü petrolün stoğundaki azalmanın şakası olmaz." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili 66 sent düşüşle 100.90 dolara gerilerken Sidney'de ise yerel saatle 15.27'de 101.10 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı 6 ocak cuma günü ise yüzde 0.3 kayıpla 30 aralık tarihinden beri en düşük seviye olan 101.56 dolardan kapandı. Geçtiğmiz yıl yüzde 8.2 yükselen fiyatlar bu yıl ise yüzde 2 artıda seyrediyor.

Londra'daki ICe Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki şubat teslimli brent petrolün varili 5 sent artışla 113.11 dolardan işlem görüyor. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 12.04 dolar oldu.