Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro, Almanya ve Fransa liderlerinin 17 üAvrupa ülkesinin ortak para birimini kurtarma konusunda bir plan oluşturmak için biraraya gelmesinden destek buldu ve dolar karşısında son dört günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

Euro, erken saatlerde yen karşısında son 11 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra toparlandı ve 16 önemli para biriminin büyük bölümü karşısında değer kazandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesi için bir "mali anlaşma" oluşturulması kararı alınan 9 Aralık zirvesinde tartışılan mali disiplin için yeni bir kurallar dizisi oluşturmak amacıyla bugün Berlin'de biraraya geldi. Vadeli işlem yapan traderların euronun dolar karşısında düşeceğine yönelik kontratları rekor seviyeye ulaştı. Avustralya doları ise değer kaybetti.

Londra'da UBS AG Döviz stratejisti Chris Walker, "Sanki biraz rahatlama rallisini gibi görünüyor" dedi ve "Euro yükseldi, zira traderlar Sarkozy-Merkel toplantısı öncesi açık pozisyonda yakalanmak istemiyor. Bugün yeni bir politikanın duyurulmasını beklemiyoruz, ancak bu görüşmeden çıkabilecek biraz manşet riski var" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa ortak para birimi dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek, New York saati ile 07:39'da 1.2756 dolar seviyesine çıktı. Euro gün içinde 1.2666 dolara kadar inerek Eylül 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Euro yen karşısında da yükseldi ve yüzde 0.1 değer kazanarak 97.28 yen seviyesine ulaştı. Bu parite gün içinde 97.28 yen seviyesine kadar düşmüş ve Aralık 2000'den bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Dolar yen akrşısında ise fazla değişmeyerek 76.86 yen seviyesinde kaldı.

Japoya piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalıydı.