Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

10 yıl vadeli Alman tahvilleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bölgedeki borç krizini çözmek için yeniden biraraya gelmeleri ile birlikte, iki günlük yükselişini tersine çevirdi.

Alman tahvilleri, ülke ihracatının artmasının ekonomik toparlanmanın süreceğine yönelik güveni güçlendirmesinin ardından düştü. Almana bugün altı ay vadeli bonoları, ilk kez negatif faizle satarken, Fransa, 91 gün ile 364 gün aralığında çeşitli vadelerde menkul kıymet satacak. Avrupa'nın en büyük iki ekonomisinin liderleri, 17 üyeli Euro Bölgesi için bir "mali anlaşma" sağlamak üzere 9 Aralık'taki zirvede müzakere edilen bütçe disiplinine yönelik bir kural kitabı oluşturmaya çalışıyor. Yunanistan tahvilleri ise, Ta Nea gazetesinde çıkan, uluslararası yardım alabilmek için memur maaşlarının dondurulmak zorunda kalınabileceği yolundaki haberin ardından değer kaybetti.

Frankfurt'ta DZ Bank AG analisti Christian Reicherter, "Avrupa borç krizinde yeni gelişmelere ilişkin henüz bir haber yok, bu nedenle, Merkel-Sarkozy görüşmesinin sonuçları hareket getirebilir" dedi.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi iki baz puan ya da 0.02 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 11:21'de yüzde 1.87'ye çıktı. Ocak 2022'de vadesi dolacak yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 0.185 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 1.85 euro düşerek 101.13'e indi. 10 yıl vadeli tahvillerin faizi Ekim ayında yüzde 1.636'ya inerek rekor seviyeye gerilemişti.