Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama, federal hükümetin borçlanma limitinin 1,2 trilyon dolar daha artırılması için Kongre'ye resmi bildirimde bulundu.

Obama, Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner'a gönderdiği mektupta, borçlanma limitinin artırılmasının, varolan yükümlülüklerin karşılanması için gerekli olduğunu belirtti.

Beyaz Saray, geçen Ağustos ayında ülkenin temerrüde düşmesini önlemek için borçlanma limitinin artırılması konusunda Kongre üyeleriyle anlaşmaya varmıştı. Bu anlaşma kapsamında Obama'nın böyle bir talebi bekleniyordu. Obama'nın teklif ettiği artış gerçekleşirse, hükümetin faaliyetlerini finanse edebilmek için alabileceği borç miktarı 16,4 trilyon dolara yükselecek. Bu rakamın, hükümete bu yılın sonuna kadar borçlanma yetkisini kullanmada yeterli olacağı düşünülüyor.

Kongre'nin, Obama'nın bu teklifini reddetmek için 15 günü bulunuyor, bu süre içinde teklif Kongre'nin her iki kanadından da reddedilmezse, yürürlüğe girecek.

Bu açıdan bakıldığında Obama'nın Kongre'ye teklif göndermesi aslında formalite niteliği taşıyor. Çünkü, Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa sahip olsa da Senato'da teklifi reddedecek yeterliliğe sahip olmadıklarından bu teklif, 15 gün sonra otomatik kabul edilmiş olacak.

Ancak, özellikle seçim yılı olması itibariyle Cumhuriyetçilerin bu konuyu, ''Obama'nın bütçe açığını kontrol edilemez boyutlara çıkardığı'' şeklindeki eleştirilerinin dozunu artırmada fırsat olarak kullanacakları yorumları yapılıyor.

Nitekim Cumhuriyetçiler, Obama'nın mektubunun hemen ardından, çoğunlukta oldukları Temsilciler Meclisi'nde teklifi reddeden bir tasarıyı gelecek hafta oylamaya sunacaklarını açıkladı.

ABD yönetimi ve Kongre geçen Ağustos ayında, ülkeyi krizin eşiğine getiren borçlanma limiti sorununda son dakikada anlaşmaya varmış ve limitin üç aşamada 2,1 trilyon dolar düzeyinde artırılması karara bağlanmıştı. Kongre, geçen Ağustos'ta borçlanma limitinin 400 milyar dolar, eylül de 500 milyar dolar artırılmasını kabul etmişti. Obama'nın teklif ettiği 1,2 trilyon dolarlık artış da, sözkonusu anlaşmanın son aşamasını oluşturuyor.