Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) Euro Bölgesi'ne üye 9 ülkenin kredi notunu düşürmesini ''tutarsız'' olarak değerlendirerek, bundan üzüntü duyduğunu söyledi.

Rehn yaptığı yazılı açıklamada, Euro Bölgesi ülkelerinin krizi sona erdirmek üzere kararlı adımlar atması ve finansal piyasaların sakinleşmesi konusunda ilerlemeler kaydetmesine karşın zamanlamasının rastlantı olmadığını doğruladıktan sonra S&P'nin kararını ''tutarsız'' bulduğunu ve üzüntü duyduğunu belirtti.

S&P'nin kararının, Euro Bölgesine üye ülkeler için yapısal reformları ve mali konsolidasyonu daha gerekli kıldığını vurgulayan Rehn, aynı zamanda bankacılık sektörünün kırılganlığına çözüm üretilmesi ve ekonomik yönetişim ile mali bakımdan savunmaların güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Rehn, Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) işleyişi ve biçiminin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tamamlanmasının önemine işaret etti.