Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kötülediğinin sinyalini vererek, aralarında Fransa'nın bulunduğunu 9 Avrupa ülkesinin kredi notunu indirmesinin ardından ABD endeks vadelileri geriledi.

Carnival Corp., Costa Concordia gemisinin İtalya'da Tuscan sahillerinde karaya oturarak 6 kişinin ölümüne ve 60 kişinin de yaralanmasına sebep olmasının ardından yüzde 15 değer kaybetti.

Mart teslimatlı S&P 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.4 kayıpla 1,283.6 puana geriledi. Endeks geçtiğimiz haftayı yüzde 0.9 yukarıda tamamladı ve 12 Ocak'ta son 5 ayın en yüksek seviyesine işaret etti. ABD piyasaları bugün Martin Luther King Jr. tatili sebebiyle kapalı.

13 Ocak'ta Fransa ve Avusturya' nın kredi notunu AAA'dan AA+'ya çeken Standard&Poor's, Avrupa'nın krizle mücadele çabalarının yetersiz olduğunu söyledi. Kuruluş, İtalya, Portekiz ve Kıbrıs'ın kredi notlarını 2 kademe, Malta, Slovakya ve Slovenya'nınkini de 1'er kademe düşürdü. S&P, Almanya, Belçika ve İrlanda'nın notunu ise teyit etti.

Önümüzdeki birkaç günün gerçek belirsizlikler sebebiyle zorlu geçeceğini belirten Iowa'daki Principal Global Investors LLC'nin CEO'su Jim McCaughan, "Standard&Poor's haberi, piyasanın zaten bildiği bir şeyi somutlaştırıyordu. Bu ülkelerin sahip oldukları notlar, kredi kalitelerini yansıtmıyordu ve şu anda temerrüt riski daha da fazla" dedi.