Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) Başkanı Klaus Regling, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) fonun kredi notunu düşürmesinin EFSF'nin kredi kapasitesini etkilemeyeceğini söyledi.

Regling, yaptığı açıklamada, ''Sadece bir kredi kuruluşunun EFSF'nin kredi notunu 'AA 'ya indirmesi Fon'un 440 milyar avroluk kredi kapasitesini azaltmayacak. EFSF, İrlanda ve Portekiz'in yanı sıra Yunanistan için ikinci kurtarma paketine fon sağlamak için yeterli paraya sahip'' dedi.

EFSF Başkanı Regling, ''EFSF'nin, 500 milyar avroluk Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) Temmuz 2012'de kullanıma hazır hale gelinceye kadar mevcut ve gelecekteki düzeltme programlarıyla ilgili taahhütlerini yerine getirecek yeterli araçları bulunduğunu'' ifade etti.

Avro Bölgesi'nin daimi kurtarma fonu ESM, EFSF'nin aksine ödenmiş sermayeye sahip olması ve banka gibi işlevi bulunmasından ötürü kredi notu indirimine maruz kalmada daha az kırılgan olarak görülüyor.

Fransa Bütçe Bakanı Valerie Pecresse de EFSF'nin başarılı olmak için gerekli fonları olduğunu belirtti.

Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, EFSF'nin, ''Avro Bölgesi üyelerinin koşulsuz ve vazgeçilemez garantilerince desteklenmeye devam edileceğini'' kaydetti.

Geçen yıl Aralık ayında Avro Bölgesi'nde ''AAA'' kredi notuna sahip herhangi bir ülkenin kredi notunu düşürmesi ile aynı doğrultuda EFSF'nin kredi notunu indireceği uyarısında bulunan S&P, dün EFSF'nin ''AAA'' olan kredi notunu bir kademe düşürerek ''AA ''ya indirmişti.

Diğer iki kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ve Fitch'in EFSF ile ilgili kredi notu hala ''AAA'' seviyesinde bulunuyor.

S&P geçen hafta cuma günü aralarında Fransa, Avusturya ve İtalya'nın da bulunduğu Avro Bölgesi'ne üye 9 ülkenin kredi notlarını düşürmüştü.

 

-Japonya, fondan tahvil satın almaya devam edecek

Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi, ülkesinin Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan (EFSF) tahvil satın almayı sürdüreceğini bildirdi.

Azumi, düzenlediği basın toplantısında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) dün EFSF'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu düşürmesine karşın fondan tahvil almaya devam edeceklerini ifade etti.

Japonya'nın Döviz rezervlerinin sağlam yönetimi için önemli aktif olarak değerlendirilen EFSF'nin tahvillerini satın aldıklarına dikkati çeken Azumi, EFSF'nin tahvillerinin hemen tartışma konusu yapılacağını düşünmediğini vurguladı.

Japonya, ağır borç kriziyle mücadele eden Avro Bölgesi'ne üye ülkelere destek olmak amacıyla geçen yıl düzenlenen farklı ihalelerde EFSF'nin kısa, uzun ve orta vadeli tahvillerinden yüzde 10-20 aralığında satın almıştı.

EFSF'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu Aralık ayında ''negatif'' izlemeye alan Standard & Poor's (S&P), dün fonun kredi notunu bir basamak düşürerek ''AA '' ya çekti.

S&P'nin Cuma günü uzun vadeli kredi notu ''AAA'' olan Fransa ve Avusturya'nın notunu düşürmesinin ardından fona teminat veren ülkeler arasında ''AAA'' notuna sahip yeterli sayıda ülke kalmaması nedeniyle EFSF'nin notunu düşürdüğü kaydedildi.

Kredi notunun düşürülmesinin EFSF'nin piyasalardan düşük faizle finansman bulmasını engelleyebileceği ifade ediliyor.