Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, ABD ve Almanya'da dün açıklanan ekonomik verilerin tahminlerden daha iyi çıkması ve Çin'de yavaşlamakta olan büyümenin para politikasının gevşetileceği beklentilerini artırmasının desteği ile, yükselişini üçüncü günde de sürdürdü.

Londra Metal Borsası'nda üç ay vadeli bakır kontratı, yüzde 0.5'lik kayıp ile yüzde 0.4'lük kazanç arasında dalgalandıktan sonra, Şanghay saati ile 12:24'te ton başına 8,236 dolara geldi. Kontrat dün 8,262 dolara yükselmiş ve 28 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. New York Comex piyasasında Mart vadeli bakır kontratı ise yüzde 0.5 yükselerek pound başına 3.7490 dolara ulaştı.

Şanghay'da Dongxing Futures Co. analisti Zhang Tianfeng, "Piyasalar Çin'deki yavaşlamayı ve Avrupa'da olası temerrütleri fiyatlara yansıttı" dedi ve "İleriye bakıldığında, muhtemelen, Çin'de para politikasının gevşetilmesi ve ABD ekonomisindeki iyileşmeler gibi olumlu gelişmeler göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Çin ekonomisi, Avrupa borç krizinin ihracat talebini olumsuz etkilemesi ve emlak piyasasındaki zayıflamanın etkisi ile geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 8.9 büyüdü. Çin ekonomisinde yavaşlama, Başbakan Wen Jiabao'nun üzerindeki para politikasını gevşetme baskılarının sürmesini sağlıyor. Dün ABD'de açıklanan New York Fed imalat sanayi endeksi, sektörün New York bölgesinde Ocak ayında son dokuz ayın en hızlı büyümesini gerçekleştirdiğini gösterirken, Almanya'da yatırımcı güveni Ocak ayında  rekor hızda arttı.

Dünya Bankası, küresel ekonomik büyüme tahminindeson üç yılın en hızlı indirimini yaptı ve Euro Bölgesi'ndeki resesyonun gelişen piyasalarda yavaşlama tehdidi yarattığını kaydetti. Washington merkezli kuruluş, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 2.5 büyüyeceği tahmininde bulundu. HAzira ayı tahmini ise büyümenin yüzde 3.6 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda Nisan vadeli bakır kontratı sabah seansını yüzde 0.4 düşüşle ton başına 59,170 yuandan (9,460 dolar) kapattı.

Alüminyum Londra'da yüzde 0.2 düşerek ton başına 2,222.75 dolara inerken, Çinko yüzde 0.1 düşüşle ton başına 1,999.25 dolar, kurşun yüzde 0.2 düşüşle ton başına 2,103 dolar ve nikel yüzde 0.4 yükselerek ton başına 19,600 dolara geldi.