Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünya Bankası, küresel ekonomi için büyüme tahmininde son üç yılın en keskin indirimini yaptı ve Euro Bölgesi'ndeki resesyonun, Hindistan ve Meksika gibi gelişen piyasalarda yavaşlamayı hızlandırma tehdidi taşıdığını kaydetti.

Washington merkezli kuruluş, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 2.5 büyüyeceği tahmininde bulundu. Haziran ayındaki büyüme tahmini yüzde 3.6 seviyesindeydi. Kuruluş, daha önce yüzde 1.8 büyüyeceği tahmininde bulunduğu Euro Bölgesi2nin bu yıl yüzde 0.3 daralabileceğine dikkat çekti. ABD büyüme görünümü ise yüzde 2.9'dan yüzde 2.2'ye indirildi.

Dün ABD'de ve bugün Asya'da açıklanan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Dünya Bankası, "Bu çok daha zayıf büyüme rakamlarına ulaşılmasının bile belirsiz olması ile birlikte, Avrupa'daki düşüş ve gelişen piyasalardaki daha yavaş büyüme, her iki olumsuz faktörün birbirini güçlendirmesi sonucu, daha da kötü sonuçların çıkmasına neden olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, bugün, doğrudan yabancı yatırımın Aralık ayında, Temmuz 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü gösterdiğini açıkladı. Bu, Dünya Bankası'nın, gelişen piyasaların "en kötüsüne hazırlıklı olmaları" yolundaki uyarısının altını çiziyor. Öte yandan, Çin'de 70 kentin 52'sinde konut fiyatları, Aralık ayında, önceki aya göre düşüş gösterdi.

Dünya Bankası'na göre, Avrupa'daki kargaşa halen 2008'dekine benzer bir küresel finans krizini tetikleme potansiyelne sahip.

Dünya Bankası, Türkiye'nin 2010'da yüzde 9 ve 2011'de yüzde 8,2 ile güçlü büyüme göstermesinin ardından bu yıl zayıf küresel ekonomi ve piyasalarda görülen kargaşanın etkisiyle çok daha yavaş bir büyüme öngördü.

Banka, bu yıl yüzde 2,9 büyüyeceği tahmininde bulunduğu Türkiye'nin 2013 yılında yüzde 4,2 büyüme göstermesini bekliyor.