Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'in kredi kontrollerini gevşeteceği sinyalleri ve ABD'de inşaatçıların güveninin artması üzerine Asya Borsaları yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yıla rekor seviyede bir başlangıç yaptı.

Dünyanın piyasa değeri bakımından Toyota Motor Corp. yüzde 1.4 yükseldi. Avrupa'nın en büyük yarı iletken ekipman üreticisi ASML Holdin NV, ilk çeyreğe ait sipariş tahminlerini yukarı çekmesinin ardından  Sumco Corp., yarı iletken üreticileri arasındaki değerlenmeye öncülük etti. Çinli emlak şirketi Agile Property Holdings Ltd., Çin'in bankalar için sermaye zorunluluklarını gevşetebileceği spekülasyonu üzerine  yüzde 6.9 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 kazançla 119.27 puana çıktı. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi. 9 Kasım'dan bu yana en yüksek kapanışına hazırlanan Asya Pasifik Endeksi, 1988'den bu yana en iyi başlangıcına işaret ediyor. Endekste bugün görülen kazançlarda Uluslararası Para Fonu IMF'nin Avrupa'daki borç krizinin çözümü için kredi kaynaklarını genişletmeyi planladıklarını açıklaması da etkili oldu.

Ekonomik verilerdeki olumlu gelişmelerin etkisiyle piyasanın toparlanmaya devam ettiğini ve Çin Hükümeti'nin büyümeyi teşvik etmek üzere daha fazla hamlede bulunabileceğine ilişkin iyimserliğin de olduğunu belirten BNP Paribas Asset Management Co.'nun Seul'daki fon yöneticilerinden Chu Moon Sung, daha korumacı ve konservatif bir tutum sergileyen yatırımcıların da bu davranışlarını bırakmaya başladıklarının görüldüğünü söyledi.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 ve Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.2 artış kaydetti. Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi, ülkede istihdamın Aralık'ta beklenmedik şekilde düşmesinin ardından önceki kazançlarını sildi ve yüzde 0.1 düştü. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 1.3 yükseldi.