Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de beklentilerin üzerinde gelen ekonomik veriler ve şirket kazançlarının büyümeye ilişkin güveni artırmasıyla ABD hisseleri 3. haftasında da değerlendi. New York Borsası, Ekim'den bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti.

Teknoloji ve enerji şirketleri, Standard&Poor's Endeksi'nde yer alan 10 sektörün 9'undaki kazançlara öncülük etti ve yüzde 2.7 yükseldi. Sears Holdings Corp., özelleşebileceğine yönelik spekülasyon ve CIT Group Inc.'in şirketin finansmanını onaylayacağına dair iyimserliğin etkisiyle yüzde 46 değer kazandı. Bank of America Corp., kâr açıklamasının ardından Dow Jones Endeksi'ni yukarı taşıdı. International Business Machines Corp. (IBM) beklentilerin üzerinde kazanç tahmini yapmasının ardından yüzde 5.2 primlendi.

S&P 500 Endeksi bu hafta yüzde 2 kazançla 1,315.38 puana tırmandı. 2012'nin başından bu yana yüzde 4.6 yükselen endeks 1997'den bu yana en iyi yıl başlangıcını yapmış oldu. Dow Jones Endeksi yüzde 2.4 artışla 12,720.48 puana çıktı ve 21 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

Amerikan ekonomisinin güçlü olduğunu ve bunun hisse senedi piyasasını desteklediğini söyleyen New York'taki Security Global Investors'ın yatırım yöneticilerinden Mark Bronzo, şirketlerin kazanç rakamları sayesinde piyasanın yükseldiğini ve Avrupa'ya ilişkin korkuların aşılıyor gibi göründüğünü belirtti.

S&P 500 Endeksi, ABD ekonomisinden gelen verilerin güveni artırmasıyla bu haftanın 4 gününde yeşilde seyretti. İşsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta 2008'den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve inşaatçıların güveni beklentileri aştı.