Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Yatırımcıda Avrupa'nın İran'a uygulanacak yaptırımları erteleyeceği beklentisinin oluşmasının ardından petrol New York'ta düşüşünü dördüncü güne taşıdı.

Mart teslimli petrol vadelileri 20 ocak cuma günü yüzde 2.2 değer kaybettikten sonra yüzde 1 geriledi. Brüksel'de bugün toplanacak olan Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının İran'ın petrolüne uygulanacak ambargo konusunda ertelemeye gitme üstünde mutabık olacakları tahmin ediliyor. Uluslararası Enerji Ajansı ve Küresel Enerji Çalışmaları Merkezi'ne göre Suudi Arabistan, İran'a uygulanacak ambargo durumunda açığı kapatmak için yeterli kapasiteye sahip. Avrupa Birliği maliye bakanları ise borç krizi ile baş etmek için uzun vadedeki programalarını masaya yatıracaklar.

"Petrolü etkileyen başlıca etkenlerden biri de İran üstünden somut hiçbir adım atılmayacağına dair tahminler." diyen Sidney'deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "Avrupa'daki bir sonraki takip edilecek adım ise borç sorunu." açıklamasında bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki mart teslimli ham petrolün varili 93 sent düşüşle 97.40 dolar olurken Sidney'de ise 15.09'da 98.06 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı cuma günü ise 2.21 dolar kayıpla 98.33 dolar oldu. En yakın tarihli kontrat neredeyse 5 haftanın en düşük seviyesinden alıcı bulurken fiyatlar ise geçtiğimiz yıl yüzde 12 artış kaydetti.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki mart teslimli brent petrolün varili ise 24 sent artışla 110.10 dolardan işlem görürken Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı ise 12.04 dolar oldu.