Advertisement
HABERLER ABONE OL

Tartışmalara yol açan doğalgazda arz sorunun çözülmesinin ardından ikincil yakıta geçen bazı doğalgaz çevrim santralleri normale döndü. Söz konusu doğalgaz çevrim santrallerinin de doğalgaz kullanmaya başlamasıyla günlük 182 milyon metreküple tüm zamanların tüketim rekoru kırıldı.

BOTAŞ yetkilileri, doğalgaz arzının 21 Ocak cumartesi gününden itibaren normale döndüğünü belirterek, arz sıkıntısının yaşandığı dönemde ikincil yakıta geçen bazı doğalgaz çevrim santralleri tekrar doğalgaz kullanmaya başladığını bildirdi.

Sıkıntılı sürecin konutlara ve sanayi kuruluşlarına yansıtılmaması için aldıkları tedbirlerin işe yaradığını ifade eden yetkililer, doğalgaz çevrim santrallerinde kısıntı uygulanmaması halinde günlük doğalgaz talebinin 204 milyon metreküp civarında olacağını vurguladı.

Söz konusu dönemdeki tüketim artışına, elektrik tüketimin artması üzerine doğalgaz çevrim santrallerinin daha çok doğalgaz kullanmasının neden olduğunu anımsatan BOTAŞ yetkilileri, şunları kaydetti:

''Sadece doğalgaz kullanarak elektrik üreten santrallerin ilgilendiren arz ve talep dengesi arasındaki fark alınan tedbirler ile giderildi. Enerji ve Tabii Bakanlığı koordinasyonunda süreç başarılı bir biçimde yönetildi. Hiç bir konut ve sanayi kuruluşu gazsız ve elektriksiz kalmadı. Dün, önceki günlere göre çok soğuk olmamasına rağmen Türkiye'de tüm zamanların doğalgaz tüketim rekoru 22 Ocak'ta 182 milyon metreküple kırıldı. Yine dün hiçbir konut ve sanayi tesisinde programlı bir kesinti söz konusu olmadı. Normale dönüşle birlikte borulardaki basınçlar da olması gereken seviyeye ulaştı. Önümüzdeki günlerde aynı sorunlarla tekrar karşılaşılmaması için gerekli tedbirler alındı.''