Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın fiyatları, ABD merkez bankası Fed'in borçlanma maliyetlerini 2014 yılının sonuna kadar düşük tutma taahhüdünde bulunmasının talebi desteklemesinin etkisi ile, son beş ayın haftalık bazda en uzun süreli yükseliş dönemini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Gümüş de dördüncü haftayı da üst üste kazançla kapamaya hazırlanıyor. Bu, Nisan ayından bu yana en uzun süreli haftalık çıkış dönemini işaret ediyor.

Spot altın, Singapur saati ile 12:14'te fazla bir değişiklik göstermeyerek ons başına 1,721.03 dolar seviyesinde kaldı. Metal bu hafta yüzde 3.2 yükseldi ve dördüncü haftayı da kazançla tamamlamaya hazırlanıyor. bu, 19 Ağustos'tan bu yana en uzun süreli haftalık çıkış dönemi olacak. Spot gümüş yüzde 0.2 yükselerek ons başına 33.535 dolara çıktı. Bu metalin haftalık kazancı ise yüzde 4.4 seviyesinde.

Bu yılın en iyi performans gösteren emtiası gümüş bu ay yüzde 21 kazandırdı ve altındaki yüzde 10'luk yükselişin oldukça üzerinde bir getiri sağladı. Yatırımcıların, küresel ekonominin yavaşlayacağı endişeleri ile hisse senetlerinden ve bazı para birimlerinden çıkmaları metalleri destekledi. Platin bu ay yüzde 15 yükselirken, palladyum yüzde 5.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi.

ABD merkez bankası Fed, sıfıra yakın faiz politikasını daha da sürdürme taahhüdünde bulundu ve ilave varlık satışı yapabileceğinin işaretlerini verdi. 17 Fed yetkilisinin dokuzu, borçlanma maliyetlerinin 2014 yılının sona kadar yüzde 1 seviyesinin altında kalmasını bekliyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Natalie Robertson, "Fed'in aşırı düşük faizleri 2014 yılının sonuna kadar koruyacağını söylemesi, yatırımcıların riskli varlıkları ya da altını daha ucuz fiyatlarla satın alabileceği anlamına geliyor" dedi.

Dolar önemli para birimlerinin çoğu karşısında haftayı kayıpla kapatmaya yönlendi ve euro karşısında son beş haftanın en düşük seviyesi yakınlarında seyretti.

Altın destekli ETF'lerdeki metal varlıkları, Bloomberg'in verilerine göre, yüzde 0.1 yükselerek dün itibariyle 2,359.638 tona çıktı. Nisan vadeli altın kontratı yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,727.2 dolara geriledi. Spot palladyum fazla bir değişiklik göstermeyerek ons başına 691.50 dolar seviyesinde kalırken, platin de durgun seyrederek ons başına 1,610 dolar seviyesinde el değiştirdi.