Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Lukas Papademos, ülkenin borcunun azaltılması amacıyla kreditörlerle yürütülen tahvil takası PSI (özel sektör katılımı) ve troyka ile yürütülen ikinci borç anlaşmasının bu hafta tamamlanacağından emin olduğunu ifade etti.

Papademos, AB Zirvesinin ardından AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Joerg Asmussen ile görüştü.

Görüşmelerinde Yunanistan ekonomisi ile ilgili bilgi veren Papademos, Yunan ekonomisinin 2000-2009 arasında euro bölgesindeki ülkeler arasında kaybettiği rekabetçi gücünün üçte birini son iki yılda yeniden kazandığını vurguladı.

AB Zirvesinde liderlerin PSI olarak bilinen tahvil takası görüşmeleri ile ilgili zorluklar ne olursa olsun birkaç gün içinde sonuca varmak üzere çabalara devam etmeleri yönünde bütün taraflara çağrıda bulunduklarına işaret eden Papademos, özel sektör kreditörlerle yürütülen PSI müzakerelerinin troyka ile yürütülen ikinci borç anlaşması ile paralel gittiğine işaret etti.

Papademos AB'deki ortaklarıyla yeni önlemler ya da Yunanistan'a bir bütçe komiserinin atanması konularında görüşülmediğini belirterek ''Yunan hükümetinin kendi pozisyonu ve kırmızı çizgileri olduğunu'' vurguladı.

Papademos, bu aşamada hükümeti destekleyen siyasi partilerin düzeylerini koruyacakları değerlendirmesinde bulunarak, Yunan milletvekillerinin de ülke çıkarını gözönünde bulundurarak görevlerini yerine getirecekleri umduğunu dile getirdi.-AB siyasilerden taahhüt talep etti


AB'nin, Yunan siyasi partilerinden yeni programın uygulanması yönünde kati taahhüt talebinde bulunduğunu belirten Papademos, sözkonusu taahhüdün hangi yöntemle ifade edileceğinin ileride tespit edileceğini kaydetti.

Papademos, zamanın daraldığını da vurgulayarak, Avrupa'nın Atina'ya ekonomisini canlandırmak için yaptığı devasa çabalarını desteklemek için gerek parasal gerekse teknik açıdan açık bir şekilde destek verdiğine işaret etti.

Yunan halkının büyük fedakarlıklarda bulunduğunu da kaydederek gelirlerinin kısıtlandığını ve gençlerde işsizlik oranının yüzde 40'a vardığını kaydeden Papademos, bu kritik anlarda krizin aşılması için herkesin sağduyu ve birlik içinde hükümeti desteklenmesi gerektiğini de dile getirdi.