Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya Borsaları, ABD ve Avrupa'da görülen imalattaki ilerlemenin, küresel ekonominin toparlandığına ilişkin iyimserliği artırması sonucunda yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi son 3 ayın en yüksek kapanışına hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük 3. cep telefonu üreticisi LG Electronics Inc. yüzde 6.9 değer kazandı. DÜnyanın en büyük halka açık emtia traderı Glencore International Plc., Xstrata Plc. ile birleşme konusunda anlaşmaya yakın olduklarını açıklamasının ardından yüzde 4.6 primlendi. Nadir metal tedarikçisi Lynas Corp. Malezya'da üretim izni almasının sonrasında yüzde 18 kazanç sağladı.

ABD ve Avrupa'da iş dünyası güveninin iyileşmekte olduğunu dair bir teyit daha aldıklarını belirten Tokyo'daki Ichiyoshi Investment Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Mitsushige Akino, Avrupa'daki borç krizinin geçici bir duraklama olduğunu, bu sebeple hisselerin ekonomideki kazanç sinyallerine duyarlı olduğunu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 kazançla 124.57 puana yükselerek, 28 Ekim'den bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 3 hisse değerlendi. Çin'in kredi kontrollerini gevşeteceği, ABD ekonomisinin ilerlediği ve Avrupa'nın borç  krizini kontrol altına aldığı spekülasyonları sayesinde endeks Ocak ayında Eylül 2010'dan bu yana en büyük aylık sıçramasını kaydetti.

Japon Nikkei 225 Endeksi ve daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.9'ar yükseldi. Aralarında Sony Corp. ve Hitachi Ltd.'ın da bulunduğu Tokyo Borsası'ndan 241 şirketin, sabah seansında teknik arıza sebebiyle işlem göremedi.