Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'in Başbakanı Wen Jiabao, büyümedeki yavaşlamadan ötürü hükümetin, küçük ölçekli şirketlere 15 milyar yuanlık destek sağlayacağını söyledi.

Pekin Hükümeti'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Çin'in aynı zamanda küçük ölçekli şirketlerin vergi imtiyazlarının 2015'e kadar uzatılacağı ve bankalardan bu şirketlerin kötü kredilerine karşı daha hoşgörülü olmalarının isteneceği belirtildi.

Küçük ve mikro ölçekli şirketlerin sağlıklı gelişmesini desteklemenin Çİn ekonomisinin finansal krizden korunması, daha hızlı büyümesi ve istikrarını sürdürebilmesi için stratejik önem taşıdığına dikkat çekildi.

İhracattaki yavaşlama ve emlak kontrollerin çelik ve çimento üretimini azaltmasıyla Çin ekonomisi 2011'in son 3 ayında yüzde 8.9 ile son 10 çeyreğin en düşük büyümesini kaydetti. Nomura Holdings, para politikası gevşetilinceye kadar, büyümenin ilk çeyrekte yüzde 7.5 ve sonraki çeyrekte yüzde 7.6 olarak gerçekleşeceğini öngörüyor.

Çin Hükümeti şimdiye kadar Tayland gibi faiz düşüren diğer Asya ülkelerinin izinden gitmedi ve Industrial Bank Co. ve Barclays Capital Asia Ltd.'ın öngördüğü şekilde bankaların munzam karşılıklarını indirdimedi.

Çin'de imalat sanayi PMI endeksi geçtiğimiz ay sürpriz bir şekilde büyüdü ve ülke ekonomisinin Avrupa'daki borç krizine ve hükümetin emlak sektörünü yavaşlatıcı önlemlerine dayandığına işaret etti.