Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Euro Bölgesi'nin bu yıl kademeli olarak ılımlı resesyondan çıkmasının beklendiğini bildirdi.

S&P'nin Avrupa Başekonomisti Jean-Michel Six, Euro Bölgesi'nin bu yılın ikinci yarısında ılımlı resesyondan kademeli olarak çıkmasının, gelecek yıl ise yüzde 1 büyümesinin beklendiğini ifade ederek, bölgenin büyük ülkelerinin hızla büyümeye geri dönmesinin öngörüldüğüne vurgu yaptı.

Kuruluş, büyük ülkelerin büyümenin önünü açarken, bölgeye üye diğer ülkelerde farklı performanslar görülebileceğine dikkati çekti.

S&P, söz konusu senaryonun gerçekleşme olasılığının yüzde 60 olduğuna işaret ederek, çift dipli resesyon riskini yansıtan alternatif senaryonun gerçekleşme olasılığının ise yüzde 40 olduğunun altını çizdi.

Kuruluş, mevcut yavaşlamanın şiddetini belirleyen üç temel faktör olduğunu belirterek, bunları, önümüzdeki dönemde gelişmekte olan piyasalara talepteki gelişme, Avrupalı tüketicilerin tepkilerindeki belirsizlik ve Avrupalı hükümetlerle Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yatırımcı güvenini artırma kapasitesi olarak sıraladı.