Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ocak ayında yüzde 8.3 ile son 3 yılın en düşük seviyesinin altına gerileyen işsizlik oranını değerlendiren ABD Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke, "yüzde 8.3" oranının ABD'ni işgücü piyasasındaki zayıflığı gerektiği ölçüde yansıtamadığını savundu.

Washington'daki Senato Bütçe Komisyonu'na yaptığı konuşmasında "Yalnızca aktif bir şekilde iş arayan kişilerin sayısını yansıtan işsizlik oranına bakmamak çok önemli" ifadelerini kullanan Bernanke, iş bulacaklarını düşünmedikleri ya da yarı-zamanlı işlerde çalıştıkları için birçok kişinin işgücünde görülmediğine dikkat çekti.

3 Şubat tarihli rapora göre ABD'de işsizlik oranı Ocak ayında yüzde 8.3'e geriledi. Bernanke'nin açıklamaları, "işgücü piyasasının normale dönmekten hâlâ çok uzak" olduğunu savunduğu 2 Şubat'taki Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu'na yaptığı konuşmasındaki görüşlerinin değişmediğini de gösteriyor.

Bernanke, "yüzde 8.3 oranı, iş gücündeki zayıflığı hafife aldığı su götürmez bir gerçek" dedi.

Fed Başkanı, merkez bankasının ekonominin, işgücüne yeni dahil olan kişileri ekleyebilecek oranda büyüyeceğini, ancak işsizlik oranında hızlı ilerlemeler kaydedilmeyeceğini öngördüğünü belirtti.

Fed yetkilileri geçtiğimiz ay ABD ekonomisinin 2012'ye ait büyüme tahminlerini yüzde 2.7'den yüzde 2.2'ye çekmiş, işsizlik oranının da 4. çeyrek itibariyle yüzde 8.2-8.5'ta seyredeceğini söylemişti.

FAİZ ORANLARI 2014'E KADAR REKOR DÜŞÜK SEVİYEDE

Bernanke, Amerikan ekonomisinin yavaş bir hızda ilerlediğini belirterek, düşük faiz oranlarının, büyümeyi desteklemek için gerekli olduğunu savundu.

Cumhuriyetçi senatörlerin, faiz oranlarını düşük tutmanın enflasyon riskini artırdığı yolundaki endişelerini dile getirdiği oturumda Bernanke, risklerin farkında olduklarını ve enflasyonu yakından izlediklerini söyledi.

Enflasyonun şu anda düşük seviyede seyrettiğini ve düşmekte olduğunu kaydeden Bernanke, ''Enflasyon oranının hedefe yakın olduğu göz önüne alınırsa, bu aşamada radikal düzeyde farklı şeyler yapacağımızı sanmıyorum'' ifadesini kullandı.

ABD'deki yüksek bütçe açığının geniş biçimde gündeme geldiği oturumda Bernanke, senatörleri, bu ay ve yıl sonunda süresi dolacak olan vergi indirimleriyle ilgili tartışmaları çözüme kavuşturmaya çağırarak, belirsizliğin ekonomiyi yavaşlatabileceği uyarısı yaptı.

Bernanke, Kongre Bütçe Ofisi'nin, bir önceki ABD Başkanı George W.Bush döneminden kalma vergi indirimlerinin sona ermesi halinde büyümenin gelecek yıl yüzde 1,1'e yavaşlayabileceği yönündeki analizine katıldığını kaydederken, ayrıca, sosyal güvenlik vergi indiriminin bu ay sonunda sona ermesi halinde ekonominin zarar görebileceğini belirtti.

Oturumda, Avrupa'daki finansal krizin ABD ekonomisine zarar vermesini engelleme yönündeki kararlılığını da tekrarlayan Bernanke, ''Avrupalı yetkililerle sürekli temas halindeyiz. Durumu yakından izlemeye ve ABD finansal sistemi ve ekonomisini korumak için gereken her türlü adımı atmaya devam ediyoruz'' dedi.