Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Lübnan'daki Hizbullah örgütü, İsrail'in İran'ı nükleer tesislerine saldırması halinde İran'ın, örgütten buna misilleme yapmasını istemeyeceğini bildirdi.

İran'ın finanse ettiği Hizbullah örgütünün lideri Şeyh Hasan Nasrallah, video bağlantısıyla binlerce destekçisine yaptığı konuşmada, örgütün, İsrail'in İran'a saldırması durumunda buna verilecek yanıt üzerinde bir karara varacağını, ancak İran'ın kendilerinden İsrail'e saldırmalarını istemeyeceğini söyledi.

Nasrallah, ''İsrail, İran'ın nükleer tesislerini bombalarsa ne olacağı hakkında spekülasyon var. İran yönetiminin, Hizbullah'tan herhangi bir şey yapmasını istemeyeceğini söyleyeyim. O gün oturacağız, düşüneceğiz ve ne yapacağımıza karar vereceğiz'' dedi.

Şeyh Nasrallah, ABD'nin, Hizbullah'ın ''dinen yasak olan'' uyuşturucu kaçakçılığı ve para aklama işlerine bulaştığı yönündeki suçlamalarını da reddetti.

Hizbullah lideri, örgüt hakkındaki bu suçlamaların ''yalan ve uydurma'' olduğunu ifade ederek, örgütü, İran'ın finanse ettiğini ve para sıkıntısı çekmediklerini kaydetti.

İran'ın 1982 yılından bu yana Hizbullah örgütüne milyarlarca dolar verdiği biliniyor.