Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Finlandiyalı Nokia şirketi yaptığı açıklamada, Finlandiya, Meksika ve Macaristan'da 4 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirdi. Şirketin, bu üç ülkedeki işten çıkaracağı 4 bin kişinin geçen yıl açıkladığı ve küresel çapta çıkarmayı planladığı 7 bin kişinin içerisinde olduğu belirtildi.

Macaristan, Finlandiya ve Meksika'daki işten çıkarmaların bu yıl sonuna kadar tamamlanacağı kaydedildi.

Akıllı telefon piyasasındaki sıkı rekabetle mücadele eden şirket, Macaristan'ın Komaron, Meksika'nın Reynosa ve Finlandiya'nın Salo bölgelerindeki fabrikaların kapatılmayacağını, cep telefonu montajını Asya'dan parça tedarikçisi şirketlerin çoğunun bulunduğu Avrupa'ya taşıyacağını bildirdi.

Nokia'nın piyasa sektörü yetkilisi Niklas Savander, ''Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere müşterilere hizmet için üç fabrikada akıllı telefon üretimine odaklanmayı planlıyoruz. Bu fabrikalar akıllı telefon müşterilerine hizmet için önemli rol oynamaya devam edecekler'' dedi.

Şirket geçen ay, geçen yıl dördüncü çeyrekte akıllı telefon satışlarının küresel çapta yüzde 23 azaldığını, gelirlerinin bir yıl önceye göre yüzde 20 düşerek 10 milyar euro olduğunu açıklamıştı.