Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, İran'ın nükleer silahları bırakmasını istedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada, Almanya'da bulunan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in İran'ı nükleer silahlar konusunda uyardığı bildirildi.

Açıklamada, Berlin Avrasya Kulubü'nün açılışı sırasında bir konuşma yapan Nazarbayev'in, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yaptığı her görüşmede, örnek olarak Kazakistan'ı göstererek, nükleer silah kullanımında vazgeçme sürecinden ders alınarak nükleer silahlardan vazgeçmesi tavsiyesinde bulunduğunu anlattığı ifade edildi.

Nazarbayev, ABD ve Almanya'nın da İran'la müzakerelere başlamak için ön şart öne sürmekten vazgeçmeleri gerektiğini vurguladı. Barışçıl amaçlarla nükleer teknolojinin kullanımının ülkenin gelişimine katkı sağlayacağını anlatan Nazarbayev, ''Buradan İran yönetimine mesaj gönderip İran'ın, Kazakistan'ın bu konuda deneyimine bir daha bakmasını ve bütün dünyanın güvenini kazanmasını istiyorum. Bununla birlikte Almanya ve ABD yönetimlerine, ön koşullar olmadan İran ile doğrudan görüşmelere başlaması çağrısında bulunuyorum. Sizi temin ederim ki bu doğru bir adım olacak'' dedi.

 

-Kazakistan uranyum üretiminde dünya lideri

Kazakistan'ın geçtiğimiz yıl uranyum üretimini yüzde 9 arttırarak, dünya uranyum üretiminde liderliğe yükseldiği bildirildi.

Kazakistan Atom Enerjisi Kurumu (Kazatomprom) tarafından yapılan açıklamada, 2011 yılında Kazakistan'da 19 bin 450 ton uranyum üretimi gerçekleştiği, ülkenin böylece dünya uranyum üretiminde liderliğe ulaştığı ifade edildi.

Açıklamada 2011 yılında dünyada üretilen uranyumun yüzde 35'inin Kazakistan'da gerçekleştiği bildirildi. Kazatomprom Yönetim Kurulu Başkanı Vladimir Şkolnik, 2015 sonuna kadar uranyum üretimini 25 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.