Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AmB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde bu yıl ekonominin çok yavaş toparlanmasını beklediklerini söyledi.

Draghi, AMB'nin Frankfurt'ta yapılan faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Euro Bölgesinde ekonomik görünümün aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

AMB Başkanı Draghi, Euro Bölgesi'nde enflasyonun birkaç ay daha yüzde 2'nin üzerinde kalacağını da ifade etti.

Draghi, Yunanistan'da yeni tasarruf planı üzerinde anlaşmaya varıldığını da belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB'nin bilançosundaki Yunan tahvilleriyle ilgili nasıl tavır izleyecekleri konusunda birşey söyleyemeyeceğini bildirdi.

Draghi, AMB'nin Frankfurt'ta yapılan faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, araştırmaların, Euro Bölgesi'nde bu yıl ekonomik faaliyetlerdeki istikrara ilişkin belirsizlikleri doğruladığını, ekonomik görünüm için yüksek belirsizlik ve aşağı yönlü risklerin sürdüğünü söyledi.

Para politikasının EUro Bölgesi'nin tümünde fiyat istikrarı sürdürmede temel olduğunu ifade eden Draghi, standart dışı para politikası önlemleriyle Euro Bölgesi'nde finansal sektörün işleyişine destek olmaya devam edeceklerini ve standart dışı önlemlerin geçici olduğunu belirtti.

Euro Bölgesi'nde geçen yıl dördüncü çeyrekte reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) çok zayıf olduğunu kaydeden Draghi, son iki ayda yapılan araştırmaların ekonomik faaliyetlerin istikrarı konusundaki belirsizlik işaretlerini gösterdiğini vurguladı.

''Euro Bölgesi'nde bu yıl ekonominin kademeli olarak toparlanmasını bekliyoruz'' diyen Draghi, çok düşük kısa vadeli faiz oranları ve Euro Bölgesi finansal sektörünün işlemesine katkıda bulunmak için alınan bütün önlemlerin bölge ekonomisini desteklediğini kaydetti.

Draghi, küresel talep büyümesindeki baskıya rağmen, Euro Bölgesi borç piyasasında devam eden gerilimin ve bunun kredi koşullarına etkisinin yanı sıra finansal ve finansal olmayan sektörlerdeki bilanço düzeltme sürecinin, bölgenin büyüme hızına zarar vermeyi sürdürdüğünü söyledi.

Aşağı yönlü risklerin, emtia fiyatlarındaki tahmin edilen artıştan daha çok küresel ekonomideki muhtemel ters gelişmelerle, korumacı önlemlerle ve küresel dengesizliklerin düzensiz giderilmesiyle ilgili olduğuna dikkati çeken Draghi, ekonomik analizlerin fiyat baskılarının sınırlı kalması gerektiğini işaret ettiğini ve orta vadeli fiyat gelişmelerine ilişkin risklerin de dengeli kalacağını vurguladı.

Banka bilançolarının sağlamlığının ekonomiye zamanla uygun kredi sağlamada anahtar unsur olacağını belirten Draghi, bankaların sermaye artırımı planlarının uygulanmasının, Euro Bölgesi'nde ekonomik faaliyetlerin finansmanına zarar verecek gelişmelere yol açmayacağını kaydetti.

Draghi, yapısal reformlar ve mali disiplin birleşiminin sürdürülebilir büyümede uygun ortamı sağlamak ve güvenin desteklenmesinde temel olduğuna işaret etti.

Mali politikalara bakıldığında, Euro Bölgesi ülkelerinin mali sürdürülebilirliği sağlamak için ellerinden geleni yapmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Draghi, bunun 2012 yılı için açıkladıkları mali hedeflere bağlı kalacak bütün ülkeler için temel olduğunu bildirdi.