KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İran'ın petrol ihracatının azaldığına dair işaretlerle dün vadeli kontratlar yüzde 1.4 değerlendi. ABD'li yetkililer ülkenin nükleer programına karşı yeni yaptırımlar önerirken Barclays Capital ise ülkeden yapılan sevkiyatlarda günlük 300-400 bin varillik azalma olduğunu belirtti. Bu arada Londra'da işlem gören Brent petrolle New York petrolü arasındaki fiyat farkı bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Sydney'deki CMC Markets Asia Pacific'te şef stratejist olan Michael McCarthy, "Brent petrolle Batı Teksas petrolü arasındaki farkın açıldığını gördük. Bu da İran konusunda arz endişeleri olduğunu kanıtlar nitelikte. Talep ise daha zayıf görünüyor" dedi.

Nisan teslin metal Nymex elektronik işlemlerde 22 sent yükselerek 106.38 dolar oldu. Kontrat dün 1076.16 dolarla 5 Mart'tan beri en yüksek kapanışı yapmıştı. Bu yıl fiyatlar yüzde 7.6 yüksek seyrediyor.

Aynı ay teslim Brent petrol ise ICE Futures Europe'ta 13 sent artarak 124.25 dolardan işlem gördü. Avrupa'nın gösterge kontratı New York petrolüne oranla 17.82 prim yaptı. Dün 2 kontrat arasındaki fark 17.96 dolar olmuştu. Bu, 10 Şubat'tan beri kontratlar arasındaki en büyük fark.

Advertisement