KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de istihdamın artması, Yunanistan'da borç takasına katılımın artması ve bakır stoklarındaki azalmayla metal üç haftanın en düşük seviyesinden yükselişe geçti.

Üç ay vadeli bakır Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.7 yükselerek ton başına 8,355 dolar oldu. Metal dün 8,176.75 dolarla 17 Şubat'tan beri en düşük seviyeye inmişti. Mayıs teslim metal ise Comex'te yüzde 0.3 artarak 3.7770 dolar/lb oldu.

ADP verilerine göre Şubat ayında ABD'de özel sektör istihdamı 216 bin arttı. ABD Çalışma Bakanlığı da yarın tarım dışı istihdam verisini açıklayacak.

Londra Metal Borsası'nda bakır stoklarının bu yıl yüzde 24 azalarak 2009 Temmuz'dan beri en düşük seviyeye indiği görüldü. Korea Exchange Bank Futures'ta trader olan Hwang Il Doo, ABD verileri ve LME stoklarıyla yükselişin bugün de sürdüğünü belirtti.

Yunanistan'ın borç takasına dair iyimserlik ve Japonya ekonomisinin beklenenden daha az daralması emtia ve hisse senedi piyasalarında yükselişe neden oldu. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble Yunanistan konusunda oldukça iyimser olduğunu belirtti. Yunanistan özel sektör kreditörlerinin yüzde 60'a yakın bir oranı borç takasında yer almayı kabul etti.

Öte yandan bakır ve altın şirketi Freeport-McMoRan Copper & Gold, Grasberg madeninde iki haftadan fazla süredir devam eden grevin ardından üretimin devam etmesi konusunda işçilerle anlaşmaya vardı. Yapılan açıklamada operasyonların normale döneceği ve şirketin dört ay içinde üretim açığını kapatacağı belirtildi. Grasberg en büyük bakır madenlerinden biri.

Şanghay Vadeli İşlmeler'de haziran teslim bakır kontratı 59,500 yuan (9,423 dolar/ton) oldu. Londra Metal Borsası'nda ise alüminyum yüzde 0.5 artarak 2,220 dolar/ton, çinko yüzde 09. artarak 2,032 dolar/ton oldu.

Kurşun 2,109.75 dolar/ton'a yükselirken nikel de yüzde 1.3'lük değer kazancıyla 19,150 dolardan işlem gördü. Kalay fiyatları değişmeyerek 22,250 dolar/ton'da seyrediyor.

Advertisement