Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, ülkenin borcunun silinmesi amacıyla özel sektör kreditörleriyle yürütülen tahvil takası programı (PSI) konusunda iyimserliğini dile getirdi.

Venizelos, mecliste yaptığı konuşmada, ''Herşey iyi giderse yarın halka 105 milyar euroluk borçtan kurtulduğunu açıklayabileceğiz'' ifadesini kullandı.

Venizelos, gece geç saatlerde Yunanistan borcunun etkin bir şekilde azaltılması yönünde gayet karmaşık ve ülke tarihinde ilk kez görülen bir sürecin tamamlanacağını da vurguladı.

Öte yandan PSI'ya katılım yüzde 80'i aştı.

Yunan Borsası ve Bondholder Communications'ın verdiği bilgilere göre, saat 12.00'ye kadar katılımı bildirilen tahvillerin tutarı 143 milyar euroyu aştı.

PSI'ya göre, ülkenin özel sektör kreditörleri, ellerindeki tahvilleri nominal değerleri üzerinden yüzde 53,5 kayıpla, daha uzun vadeli ve düşük faizli yenileriyle değiştirecek. Kreditörlerin reel kaybı yüzde 70 olacak.

Yaklaşık 206 milyar euro tutarındaki Yunan tahvilini elinde tutan özel sektör kreditörleri, akşam saat 22.00'ye kadar tahvil takasına katılmayı isteyip istemediklerine karar verecek. Net sonuçlar yarın saat 8.00'de açıklanacak.

Programın başarısı yüksek bir katılım gerektirirken, Atina yönetimi en azından yüzde 90 katılım bekliyor. Katılım yüzde 75'i aştığında Yunanistan diğer kreditörleri de dahil etmek için yeni bir yasa çıkaracak.

Tüm kreditörlerin katılımı halinde 350 milyar euroluk borç yükü altındaki Yunanistan'ın özel sektöre olan 206 milyar euroluk borcunun 107 milyar euro kadarı silinecek.

Anlaşmanın kapsadığı Yunan yasalarına göre ihraç edilen tahvillerin toplamının 177 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.