KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın kredi notunu ''C''den ''sınırlı temerrüte'' düşürdü.

Fitch yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu ''C''den ''sınırlı temerrüte'' düşürdüğünü bildirdi. Kuruluş, Yunan hükümeti ve Euro Bölgesi yetkililerinin Yunanistan'ın tahvillerinin takas programının devam edeceğini teyit etmesinden sonra açıklamayı yaptı.

Fitch, 22 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ''Yunanistan'ın yakın vadede yüksek olasılıkla temerrüte düşeceği'' gerekçesiyle ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu ''CCC''den ''C''ye indirmişti.

Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu, bu ülkenin özel sektör kreditörleriyle yaptığı tahvil takas anlaşması başarılı olsa bile temerrüt riskinin yüksek kalmaya devam ettiği gerekçesiyle ''Ca''den ''C''ye indirdiğini açıklamıştı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's da (S&P), Yunanistan'ın ''CC'' olan uzun vadeli kredi notu ile ''C'' olan kısa vadeli kredi notunu ''sınırlı temerrüt'' seviyesine çekmişti.

S&P, karara gerekçe olarak Yunanistan hükümetinin özel sektör kreditörleriyle yaptığı borç takas anlaşmasını göstermişti.

Yunanistan Maliye Bakanlığı bugün, ellerinde Yunan tahvili bulunan özel kreditörlerin yüzde 85,8'inin tahvil takas anlaşmasına dahil olmayı kabul ettiğini, anlaşmayı kabul eden özel kreditörlerin elindeki Yunan tahvillerinin tutarının 172 milyar euroyu bulduğunu açıklamıştı.

Advertisement