Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

FerMas Satış ve Pazarlama Müdürü Ferhat Albayrak, 2012 yılında pazarın olağan kısmi daralmasını düşünerek, 20 adetlik Ferrari satış hedefi koyduklarını, bu hedefin yarısına mart ayı itibariyle ulaştıklarını bildirdi.

2011 yılında 11 adet 458 Italia, 8 adet California, 3 adet FF ve 1 adet 599 GTO satışıyla toplamda 23 adetlik Ferrari satışı gerçekleştirdiklerini dile getiren Albayrak, ''Geride bıraktığımız 7 yıllık periyotta 153 adetlik Ferrari satışıyla pazarda kalıcı bir başarı ve güçlü müşteri-marka ilişkisine imza atmayı başardık'' dedi.

Albayrak, 2012 yılında pazardaki olağan kısmi daralmaya rağmen 20 adet Ferrari satmayı amaçladıklarını belirterek, ''Bu anlamda şimdiden 7 tanesini sattığımız 540 bin euroluk anahtar teslim satış fiyatına sahip Ferrari 458 Spider, 2012 yılının bizim açımızdan en önemli model yeniliklerinin başında geliyor. Ayrıca mart ayı başı itibariyle yıllık satış hedefimizin yarısını şimdiden gerçekleştirmiş olmamız ve son olarak Cenevre Fuarı'nda tanıtılan ve 4 adet ön sipariş aldığımız Ferrari F12 berlinetta gibi yeni modellerin varlığı, bizi hedeflerimize ulaşma yolunda daha da motive ediyor'' diye konuştu.

FerMas'ın, Türkiye'de 7 yılda 153 Ferrari satışı gerçekleştirmeyi başardığını ifade eden Albayrak, sadece geçen yıl 23 adet Ferrari satışıyla dikkat çeken FerMas'ın, 2012 yılında da 20 adet Ferrari satışı gerçekleştirmeye hazırlandığını bildirdi.

Albayrak, ÖTV artışı nedeniyle FerMas olarak hiç araç siparişlerinde iptalin yaşanmadığını kaydetti.

-Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta-

Toplantı için Türkiye'ye gelen Ferrari Avrupa Bölge Direktörü Massimo Gallotta ise Ferrari'nin 2011 yılında bir önceki döneme göre satışlarını yüzde 9,5 artırarak global çapta 7 bin 195 adet araç teslimatıyla tarihinin en iyi sonuçlarını elde ederek büyük bir başarıya imza attığını hatırlattı.

Gallotta, 2010 yılında gerçekleştirdiği tarihi satış rekorunu 2011 yılında da geliştirerek tüm zamanların en iyi satış sonucuna ulaşan Ferrari'nin özellikle 458 Italia Spider lansmanın tüm pazarlarda tamamlanması ve Ferrari FF modelinin de desteğiyle rekorlarını alt üst etmeyi başardığına dikkati çekti.

Ferrari'nin ABD, Çin, Almanya ve İngiltere gibi pazarlarda elde ettiği büyümeye de dikkat çeken Gallotta, Avrupa krizine rağmen yeni ve gelişmekte olan pazarlara girilerek krizin aşılmaya çalışıldığı vurgularken, Ferrari açısından Türkiye'nin içinde bulunduğu bölge ülkeleri arasında adeta istikrarla büyümesini sürdüren nadide bir inci olarak tanımladıklarını ifade etti.

Gallotta, bir gazetecinin Ferrari'nin SUV segmentinde bir modeli üretip üretmeyeceğine ilişkin sorusuna da, ''Ferrari'nin DNA'sında yarış ve yarış pisti var. Bu şekilde devam edeceğiz. SUV segmenti ile ilgilenmiyoruz'' cevabını verdi.

-Ferrari 458 Spider, 100 km/s'ye 3,4 saniyede ulaşıyor-

Toplantıda verilen bilgiye göre, Ferrari'nin arkadan itişli ve orta-arka motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen yeni modeli Ferrari 458 Italia modelinin katlanabilir metal tavanlı versiyonu olarak ön plana çıkan Ferrari 458 Spider, 570 HP güç ve 540 Nm tork üreten V8 motoru ve çift kavramalı, direksiyon üzerinden vites değiştirme imkanı sunan F1 tipi şanzımanıyla sıra dışı performans verilerine sahip.

0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyenin altında tamamlayabilen Ferrari 458 Italia, 320 km/s'lik son hız değeri ve 100 kilometrede ortalama 11,8 litrelik yakıt tüketiyor.

Pininfarina imzalı tasarıyla dikkati çeken Ferrari 458 Spider, aynı zamanda hem katlanabilir metal tavanlı hem de orta-arka konumlu motora sahip ilk spor otomobil olarak tanınıyor.

Ferrari patentli ve tamamen alüminyumdan üretilen katlanabilir ''hard-top'' tavan, geleneksel ''soft-top'' tavanlara göre 25 kilogram daha hafif bulunuyor. Ayarlanabilir elektrikli rüzgar kesiciyle donatılan Ferrari 458 Spider, 200 km/s'nin üzerindeki hızlarda bile araç içindeki yolcularının rahatlıkla sohbet edebilmelerine olanak tanıyabiliyor.