Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

İzmir'in tanıtımı amacıyla Konak Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında, kentin farklı özelliklerini ortaya koyan ''kültür haritası'', 260 sayfalık katalog ve internet sitesi hazırlandı.

Konak Belediyesi tarafından İzmir Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle yürütülen ''İzmir Kültür ve Turizminin Geliştirilmesi Projesi''nin kapanış toplantısı, Kemeraltı'ndaki Abacıoğlu Han'da yapıldı.

Kapanış toplantısında katılımcılara, Türkçe, İngilizce, Almanca ve İtalyanca olarak hazırlanan ''İzmir'in Gizli Kültür Cevherleri'' katoloğu, ''www.izmirkulturturizmi.com'' internet sitesi ve kolay anlaşılır çizimlerle özel olarak hazırlanan İzmir Kültür Haritası tanıtıldı.

Konak Kaymakamı Ahmet Önal, 6 yıldır İzmir'de çalıştığını ve bu süre zarfında her zaman yeni projeler hazırlanmasına destek olduğunu belirterek, yürütülen çalışmanın İzmir'in tanıtımına önemli katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da Antik Yunan, Roma, İslam, Levanten ve Sefarad kültürünün bir arada bulunduğu İzmir'in tanıtım sorunu yaşadığını ifade ederek, bu tür projelerin kentin tanıtımına ve derin kültürünün anlaşılmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Kataloğun ve internet sitesinin hazırlanmasına destek veren akademisyenlere, yazarlara, araştırmacılara ve turizmcilere teşekkür eden Tartan, ''İzmir'in turizm pastasından aldığı pay, birkaç yıl önce yüzde 4'tü. Yürütülen çalışmalar bu rakama biraz hız kazandırdı ve rakam yüzde 5.5'e ulaştı. İzmir'e yakışan, Türkiye'nin turizm pastasından en az yüzde 20 pay almaktır. Tamamlanan çalışmalar, İzmir'den herkese uzanan dostluk elidir'' diye konuştu.

İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can ise 2008 yılında İzmir'de geniş katılımlı arama konferansı düzenlediklerini ve bu konferansta kentin en öncelikli konuları arasında tanınırlığının artırılması geldiği sonucuna varıldığını belirterek, bu tür projelere destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade etti. Can, ''Proje, mükemmel bir çalışma olmuş. Hazırlanan katalog İzmir'in gizli cevherlerini ortaya çıkarıyor, inşallah benzer projeler gelir, biz de destekleriz'' dedi.

Konuşmaların ardından, projeye destek veren kurum ve kişilere plaket takdim edildi.