Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bakan Şimşek, dün itibariyle 2011 yılına ait alınan kira beyannamesi sayısının 520 bini geçtiğini ve bu sayının geçtiğimiz 3 yılın aynı dönemleriyle karşılaştırıldığında 2 kat daha fazla olduğunu söyledi.

İlk defa mükellefiyet açtırarak kira beyannamesi veren mükellef sayısının da 150 bine ulaştığını ifade eden Şimşek, bu sayının da geçtiğimiz 3 yılda ilk defa beyanname veren mükelleflerin toplam sayısından daha fazla olduğunu belirtti.

-Yurt dışındaki vatandaşlar da sistemden faydalanabilecek-

Bakan Şimşek, son günlerde, yurt dışında yaşayan ve kira beyannamesi vermek isteyen ancak MERNİS'te (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) adres kaydı olmayan vatandaşların bu sistemi kullanarak internet üzerinden beyanname vermek için yoğun talepleri olduğunu ifade ederek, bu kapsamdaki vatandaşların da internet üzerinden kira beyannamesi verebilmelerine imkan sağlayacak şekilde sistemde gerekli düzenlemelerin yapıldığını kaydetti.

Şimşek, artık MERNİS'te adres kaydı bulunmayan vatandaşların, bundan sonra yurt dışından herhangi bir aracıya ihtiyaç duymaksızın kira beyannamelerini internet üzerinden verebileceklerini bildirdi. Şimşek, sağlanan bu kolaylıktan, yurt içinde yaşayıp MERNİS'te adres kaydı olmayan mükelleflerin de faydalanabileceğini söyledi.

-İlk mükellefiyet açma imkanı-

Sistemin sağladığı en büyük avantajlardan birinin daha önce hiç beyanda bulunmamış vatandaşların, vergi dairesine gitmeden bu sistem üzerinden ilk mükellefiyet açma ve beyanname verebilme imkanının sağlanması olduğuna işaret eden Şimşek, ''Ayrıca, kira gelirini elden tahsil eden vatandaşlarımız da, bilgilerini sistem üzerinden girmek suretiyle beyannamelerini kendileri oluşturup gönderebiliyor'' dedi.

Öte yandan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile ilgili olarak kameraların karşısına geçmiş ve vatandaşlara YouTube'dan çağrıda bulunmuştu.

Bakanlık tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde ünlü komedyen Cem Yılmaz da YouTube aracılığıyla vatandaşları vergi ödemeye çağırırken, sistemin nasıl işlediğini anlatmıştı. Alışveriş merkezlerinde de standlar kurulmuş ve vatandaş bilgilendirilmişti.

Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi Sistemi ile verginin tabana yayılması, doğrudan vergilerin payının artırılması amaçlanıyor.