Advertisement

Türk Lirası son birkaç gündür diğer gelişen ülke kurlarından negatif ayrışıyor. Para birimi, dolar ve euro karşısında kan kaybı yaşıyor.

Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltabileceğini açıklaması, yüksek petrol fiyatları ve cari açık kaygılarıyla Amerikan para birimi Türk Lirası karşısında 1.82'yi aştı. Euro da Türk Lirası karşısında 2.40 seviyesinin üzerine çıktı.

Bu arada yarım dolar ve yarım euro'dan oluşan sepet kur ise 2.1120 ile 16 Ocak'tan beri en yüksek seviyeye tırmandı. Piyasaların gözü şimdi Merkez Bankası'na çevrilmiş durumda.

HSBC stratejisti Fatih Keresteci, Bloomberg'e Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltacağına dair sinyal vermesinin para biriminde değer kaybına yol açtığını belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Adana'da geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada faiz koridorunu daraltmayı düşünebileceklerini belirtmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mart 2012 Çarşamba, 01:36 Misafir merkez bankası halkı her platformda çaresizliğe iterek en büyük spekülatör olarak sahnede yerini alıyor. kendini ekonomist sanan zavallılar buna çanak tutuyor. benim yorumum ise şu sabırla dövizde kalıp spekülatörleri ters köşe yapmak. çünkü kısa vadeli al sat her zaman küçük yatırımcının aleyhine olur. benim tavsiyem dolar 2,050 avro 2,650 olmadan kesinlikle tl'ye dönmeyin.
20 Mart 2012 Salı, 23:54 Misafir saat 16:11 yazan arkadasimiza katiliyorum. gercekten bu ekonomistler burc falcisi gibi...
20 Mart 2012 Salı, 17:42 Misafir merkez bankası bu işten güzel para kazanıyor. biraz daha yükseltim elindeki rezervleri satacak yüksek fiyattan,sonra dolar düşecek. konuşup yine yükseltecek.yine satacak. pahalıyken sat ucuzken al. yıllık en az 5milyar dolar geliri var al-sattan...