Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Geithner, Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reformu Komitesinde bugün yapacağı konuşma metnine göre, Euro Bölgesi'ndeki borç krizini sonlandırmak için Avrupalı ortaklarının son aylarda gösterdiği çabayla kaygılarının hafiflediğini belirterek, Avrupalıların önümüzdeki dönemde ekonomik büyüme ve finansal istikrarı sağlamak için bu çabaları sürdürebileceklerine inandıklarını ifade etti.

ABD ekonomisinde toparlanmanın güç kazanmakta olduğu bu dönemde, Avrupa ekonomisinin iyi durumda olmasının ülkesinin çıkarına olduğuna işaret eden Geithner, ''Avrupa'da ekonomik büyüme yavaşladığında tüm dünyada büyümeyi etkiler'' dedi.

Geithner, ABD yönetiminin, borç krizini çözmek için Avrupalıların attığı adımlardan cesaretlendiğine dikkati çekerek, Avrupalı liderlerin küresel ekonomik büyümeye zarar verebilecek finansal gerilimleri yatıştırmak üzere ek çabayla birlikte ilerlemeler kaydedeceğini umduklarını söyledi.

Timothy Geithner, Avrupa'da daha fazla ilerleme sağlamak için Avrupalılar ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerine vurgu yaptı.

Avrupa'daki borçlu ülkelere yardım sağlamak üzere oluşturulan Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) Pazartesi günü ilk kez düzenlediği 20 yıl vadeli tahvil ihracıyla 1,5 milyar euro borçlanmıştı.