Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir gazetecinin, ''ABD'den dün bir açıklama geldi, İran'a uygulanacak yaptırımlarla ilgili 11 ülkeye istisna verdi, fakat Türkiye'ye istisna gelmedi, bu konuda bir değerlendirmeniz olacak mı?'' sorusuna Bakan Yıldız, ''Türkiye'nin listede bulunmuyor olması, olmayacağı anlamına gelmez, şu anda bu görüşmeler şirketler düzeyinde devam ediyor'' yanıtını verdi.

Hindistan, Çin, Türkiye, Güney Kore gibi büyük tüketici ülkelerin içerisinde İran'dan 9 milyon ton petrol alan tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Yıldız, şunları söyledi:

''Özelleştirdiğimiz TÜPRAŞ kanalıyla bu ham petrol alınıyor. Türkiye'nin arz güvenliği en önemli konudur, tabii ki şirketlerin görüşmeleri devam ediyor. Yani biz ham petrolle alakalı tedariklerimizi nihayetlendirmeden, buradan gelen petrol azalacaktır, çoğalacaktır yorumunu yapmamız çok doğru değil. Bizim öncelikle bu tedariki yapmamız lazım. İthalatta ülkelerin çeşitlendirilmesi konusunda Suudi Arabistan, Libya gibi farklı ülkelerle görüşmelerimiz oluyor. Doğalgazda bunların 6-7'ye, ham petrolde 13'e, 14'e, 15'e çıkarılması gayet normal ve tabii.''

Bakan Yıldız, kontrat sonuna kadar TÜPRAŞ'ın İran'dan alımlarına devam edeceğini, yerine herhangi bir şey ikame edilmeden de bunun nihayetlendirilmesinin zaten söz konusu olmadığını vurguladı.

-Suudi Arabistanlı bakanla görüşme-

Suudi Arabistan Petrol Bakan Yardımcısı Prens Abdulaziz Bin Salman ile sabah saatlerinde bir görüşme yaptığını hatırlatan Bakan Yıldız, görüşmede, hem bölgedeki hem de uluslararası arenadaki ham petrol ve doğalgaz ticaretiyle alakalı son gelişmeleri detaylı şekilde değerlendirdiklerini söyledi.

Önümüzdeki hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte önce Güney Kore'ye sonra da İran'a bir seyahatleri olacağını kaydeden Yıldız, ''Onun öncesinde bu değerlendirmeleri yapmak çok iyi oldu'' dedi.

Artan petrol fiyatları nedeniyle hükümetin akaryakıtta vergi oranlarını düşürmek için bir çalışma yapıp yapmadığının sorulması üzerine Yıldız, vergi konusundaki çalışmaların Maliye Bakanlığı'nın görev alanı içerisinde olduğunu bildirdi.

-Venezuela ile petrol karşılığı konut-

Venezuela ile petrol karşılığı konut yapımı konusunda çalışmaların devam ettiğini de belirten Yıldız, ''Bir protokol imzaladık, belli yaptırımları olan bir protokol. Bildiğiniz gibi petrokok ticareti karşılığında konut yapılacak. Çalışma tamamlanmadığı için henüz bütün detaylarını paylaşmıyoruz. Ama özellikle ticaretin ön planda bulunduğu ve finansının yine konutta kullanılabileceği bir yapı oluşturmaya gayret ediyoruz'' dedi.