Advertisement

Çin'de imalat sanayinin Mart'ta daralacağı beklentisi başta altın olmak üzere emtia fiyatlarına baskı yapıyor.

Spıt altının ons fiyatı Singapur'da 1,651.80 dolardan işlem görerek erken saatlerdeki yükselişini sonlandırdı.

Çin'de HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Mart ayında 48.1'e gerileyerek kasım ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Bu veri Şubat ayında 49.6 seviyesindeydi. 50 seviyesinin altı, sektörde daralmayı işaret ediyor. CITIC Newedge Futures'ta analist olan Chen Yonglin, Çin'de yavaşlama oldukça gerçek görünüyor ve PMI rakamları altın da dahil olmak üzere emtiaya olan talebe zarar veriyor" dedi.

Nisan teslim kontrat New York Comex'te yüzde 0.4 yükselmesinin ardından ufak değişimle 1,651.10 dolar oldu.

Çin'in Agricultural Bank of China'nın şubeleri için zorunlu karşılık oranını düşürmesiyle altın erken saatlerde hisse senetleriyle birlikte yükselmişti. Haitong Futures'ta şef yatırım danışmanı olan Tao Jinfeng, Çin'de artan likidite haberlerinin piyasaları rahatlattığını söyledi.  

Bu yılın en iyi peformansını gösteren değerli metal platinin ons fiyatı yüzde 0.4 kadar düşerek 1,632.75 dolar oldu ve iki haftanın en düşük seviyesine indi. Fiyatlar böylece ikinci günde de altın fiyatlarının altına indi.

Spot gümüşün ons fiyatı erken saatlerdeki yüzde 0.7'lik artışını sonlandırdı ve yüzde 0.5 düşerek 32.0125 dolar oldu. Paladyumun ons fiyatı ise üçüncü günde de düştü ve yüzde 0.6'lık gerilemeyle 682 dolara kadar indi. Metal, son olarak 684.88 dolardan işlem gördü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Mart 2012 Cuma, 09:16 Misafir altından ümitlerinizi tüketip zararına satış yaptırdıktan sonra piyasa oyuncuları diplerden alım yaparak ikinci bir vurgun yapacaktır. şu an sabırlar tüketilmekte sabrı tükenip satış yapanların zararı birilerinin karı olmaktadır. sabırlı olup bir sonraki yükselişlerden nasiplenip satışa geçmek ve birilerinin yaptığı gibi dipleri beklemek gerekiyor.
22 Mart 2012 Perşembe, 12:55 Misafir eee ne yapacaz peki aldık 100 den düşüyor 95 e kadar daha da düşer mi şimdi bu meleettt
22 Mart 2012 Perşembe, 10:47 Misafir zaten altından kazanan şimdiye kadar kazandı. bu saatten sonra altından medet ummak büyük bir yanlış olur.