Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, yüksek petrol fiyatlarının dünya ekonomisini tehdit ettiğini ve resesyon riskini artırdığını söyledi.

Financial Times (FT) gazetesinin ilk sayfasından yer verdiği habere göre Birol, özellikle AB ekonomisinin yüksek petrol fiyatlarına karşı "savunmasız" olduğunu kaydederek, borç krizinin yerini yüksek petrol fiyatları sorununun almakta olduğuna dikkati çekti.

IEA'nın, bu yıl net petrol ithalatı için 502 milyar dolar harcanacağını tahmin ettiği belirtilen haberde, bu rakamın geçen yıl 472 milyar dolar olduğu bildirildi.

FT, Fatih Birol'un, "Şu anki petrol fiyatları, petrolün rekor bir şekilde varil başı 147 dolar olduğu 2008 yılından daha yüksek durumda. Bunun da, küresel ekonomiyi resesyona geri sürükleme kapasitesi var" sözlerine yer verdi.

Birol'un, ikinci dünya savaşından bu yana sanayileşmiş ülkelerde resesyonu hep petrol fiyatlarının tetiklediğine dikkat çektiği kaydedildi.

Haberde, Fatih Birol'un bu yıl Avrupa'daki hane halkının gelirlerinin yaklaşık yüzde 11'ini ısınma, aydınlanma gibi enerji tüketimine harcayacağını söylediği kaydedilerek, bu oranın geçen yıl yüzde 9 olduğu bildirildi.

Bu arada, Fatih Birol gelecek hafta İngiltere Kraliyet tahtının birinci sıradaki varisi Galler Prensi Charles'ın resmi konutu Clarence House'da vereceği akşam yemeğine katılacak.

Yemekte, petrol fiyatlarının dünya ekonomisine etkileri, iklim değişikliği gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Ankara doğumlu 54 yaşındaki Fatih Birol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nde (OPEC) 6 yıl çalıştıktan sonra 1995 yılından bu yana Uluslararası Enerji Ajansı'nda (IEA) görev yapıyor. Forbes dergisi Birol'u, "dünya enerji sahnesini etkileyen en güçlü kişiler" arasında göstermişti.