Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, işsizlik oranının yüzde 8.3'e düşmesinin kendisini cesaretlendirdiğini, ancak daha da iyileşme için gevşek para politikasının devam ettirilmesinin gerektiğini söyledi.

Bernanke, Arlington, Virginia'da bugün yaptığı konuşmada, işsizlikteki düşüşün, "2008'in sonlarında başlayan ve 2009 boyunca süren olağan dışı sayıda işten çıkarmalarda bir dönüşü yansıtabileceğini belirtti, Bernanke, "Bu dönüşün toparlanma derecesine göre, işsizlik oranının daha da iyileşmesi, muhtemelen, üretimde daha hızlı bir genişleme ve tüketicilerden ve işletmelerden daha güçlü bir talebi gerektirecek. Bu süreç, devam eden gevşek para politikasından destek bulabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 13 Mart'taki toplantısında, ekonomik görünüme yönelik değerlendirmesini yükseltti ve yüksek işsizlik ve baskı altındaki enflasyonun, aşırı düşük faizlerin muhtemelen 2014'ün yılının sonuna kadar süreceğini garanti ettiğini tekrarladı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, 23 Mart'ta yaptıkları açıklamalarda, ekonominin güçlenmesi ile birlikte ilave tedbirlere gidilmeyebileceğini kaydettiler.

Bernanke, National Association for Business Economics'e yaptığı konuşmada, "Geniş bir göstergeler yelpazesi, istihdam piyasasının iyileşmekte olduğunu işaret ediyor. Bu gerçekten memnuniyet verici bir gelişme" dedi ve "Halen, koşullar, örneğin uzun vadeli işsizliğin yüksek seviyede olması ve istihdam ve çalışma saatlerinin kriz öncesi zirvelerinin dolukça altında olması ile birlilkte, normal durumun uzağında" değerlendirmesinde bulundu.