Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya Borsaları, ABD'de beklentinin üzerinde gelen Tüketici Güveni verilerinin alımları destekleyememesi üzerine düştü. Temettü ödemelerini almak için verilen sürenin dolmasının ardından Japon hisseleri, Asya borsalarındaki düşüşe öncülük etti. MSCI Asya Pasifik Endeksi dün son 2 yılın en büyük sıçramasını kaydetmişti.

Güney Kore'nin en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısı Samsung Electronics Cor. yüzde 0.8 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük üçüncü bankası Mizuho Financial Group Inc. finansal şirketlerdeki düşüşe öncülük etti. Çin'in 2 numaralı elektronik mağazası Gome Electrical Appliances Holding Ltd., kârlarının beklentinin altında kalması üzerine yüzde 16 geriledi. Dünyanın en büyük kıyafet ve oyuncak tedarikçisi Li&Fung Ltd., hisse satış planını açıklamasıyla yüzde 5.3 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 127.12 puana gerileyerek, bu ayki kayıplarını yüzde 14'e çıkardı. Endeks bu yıl yüzde 12 artışla, Eylül 2009'dan bu yana en kazançlı çeyreğine yöneldi. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 geriledi.

ABD'den gelen verilerin karışık olduğunu belirtem Pengana Capital Ltd.'ın yöneticilerinden Tim Schroeders, bunun sonucunda piyasanın başta Japonya olmak üzere daralmaya gittiğini söyledi.