Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Komisyonu'nun, Yunanistan'a verilmesi kararlaştırılan yeni yardım paketiyle ilgili borçların 107 milyar euroluk kısmının silinmesini sağlayacak tahvil takası planının (PSI) özel kreditörlerin bir bölümünün tahvil itfasına katılmayı ret etmesi nedeniyle tamamlanamadığı bildirildi.

Ellerinde yabancı hukuka tabi toplam 6,4 milyar euroluk tahvil bulunduran kreditörlerin bu tutumu, Atina ve Avrupa'da büyük endişe yaratırken, bu durumun Yunanistan'ı tekrar iflas ile karşı karşıya getirdiği belirtildi.

Yunan medyası, özel kreditörlerin gerçekleştirdiği, Yunanistan'ın ve Troyka'nın önerilerinin değerlendirildiği 20 toplantının olumsuz sonuçlandığının bildirilmesinin ardından, Yunanistan Kamu Borçları İdare Organizasyonu (ODDİH) borçların yeniden yapılandırılması süresinin 18 Nisan'a kadar uzatıldığını açıkladı.

Yapılan değerlendirmelerde, özel kreditörlerin bu konudaki tavırlarını sürdürmesi durumunda iflas tarihi olarak, söz konusu tahvillerden 450 milyon euroluk bir tahvilin sona ereceği tarih olan 15 Mayıs gösteriliyor.

Troyka ve Hükümet, kreditörlerin daha iyi koşullar elde etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, tahvil takasını reddeden tahvillerin ödenmeyeceğini açıklamıştı.