Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin, ithalat büyümesinin beklentinin altında kalması üzerine beklenmedik şekilde dış ticaret fazlası verdi. ithalatlardaki yavaşlama, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki daha derin bir yavaşlamadan kaynaklanabilecek  risklerin altını çizdi.

Resmi rakamlara göre Çin'de ithalatlar Mart ayında yüzde 5.3 artarken, ihracatlar da yıllık bazda yüzde 8.9 büyüdü ve ülke 5.35 milyar dolar fazla verdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, ithalatın yüzde 9 artacağı ve dış ticaretin 3.15 milyar dolar açık vereceği yönündeydi. İhracatta ise daha düşük bir büyüme bekleniyordu.

Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, iç tüketimdeki yavaşlama ve dış talepteki kazanımları terazide tartarak, parasal ya da mali teşvik ekleme konusunda bir karar verebilir.

Çin Ticaret Bakanı Chen Deming Mart'ta dış ticaretin büyük ihtimalle yılın ikinci yarısında ilerleme kaydedeceğini söylemişti.

İthalatlardaki yavaşlamanın iç talepteki zayıflamanın devam ettiğini gösterdiğine dikkat çeken Mirae Asset Securities Ltd.'ın başekonomisti Joy Yang, dış ticaret fazlasının, bankaların munzam karşılıklarında yapılacak ekstra kesintileri erteleyebileceğini, zayıf ithalatların ve iç ekonominin ise büyümeyi desteklemek üzere faiz indirimi çağrısına işaret ettiğini belirtti.